Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Σάλκε

Βαυαρική… σφαλιάρα!

Η Μάιντζ πέρασε νικηφόρα από την «Αλιάνζ Αρίνα», ενώ την ίδια ώρα το μενού είχε... τεσσάρες για Στουτγκάρδη και Λεβερκούζεν.

Με ανατροπές αλλά και εκπλήξεις εξελίχθηκε η εμβόλιμη αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Ξεκινώντας από την «Αλιάντζ Αρίνα», η Μάιντζ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μπάγερν Μονάχου και να πάρει μία σπουδαία νίκη με 2-1 επί των Βαυαρών.

Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μόλις στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με δράστη τον Σαμπέριο κόντρα στην ροή του αγώνα και τις προσπάθειες των παικτών της Μπάγερν να ανοίξουν το σκορ με τους Βιδάλ, Μπερνάτ και Λεβαντόφσκι.

Το γκολ του Σαμπέριο ήρθε να παγώσει την Μπάγερν, η οποία δεν κατάφερε να απειλήσει στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια βρισκόμενη πίσω στο σκορ.

Ακόμα μεγαλύτερη έκπληξη περίμενε την Μπάγερν με την εκκίνηση του δεύτερου μέρους αφού μόλις στο 51′ ο Κλέμενς έφτασε μία ανάσα από το να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Η απάντηση της Μπάγερν ήταν άμεση με τον Ρόμπεν να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια στο 64′.

Η Μάιντζ δεν είχε πει όμως την τελευταία της λέξης και στο 86ο λεπτό του αγώνα ο Κόρντομπα έφερε τα πάνω κάτω διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Παρά τις όποιες προσπάθειες των παικτών της, η Μπάγερν δεν κατάφερε να αποσπάσει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι και υπέστη την ήττα.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, την ίδια ώρα που η Γκλάντμπαχ νικούσε άνετα την Στουτγκάρδη με 4-0 χάρη σε γκολ των Αζάρ (16′), Ράφαελ (60′), Χέρμαν (68′) και Γκροσκρόιτζ (90′-αυτογκόλ), η Βέρντερ έφευγε με ένα σπουδαίο διπλό από την έδρα της Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Η ομάδα της Βρέμης επικράτησε της Λεβερκούζεν με το εμφατικό 4-1 με δράστες τους Μπάρτελς (5′) και Πιζάρο (55′, 65′, 83′) ενώ για τους γηπεδούχους το γκολ της τιμής το πέτυχε με… αυτογκόλ ο Ντζιλομπότζι (69′).

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε και η Ντόρντμουντ απέναντι στην Ντάρμσταντ με γκολ των Ράμος (38′) και Ντερμ (53′).

Με σπουδαία ανατροπή, τέλος, επικράτησε η Σάλκε του Αμβούργου με 3-2 καθώς αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Μίλερ (4′) κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και με τέρματα των Μέγιερ (37′), Χούντελαρ (67′) και Σοπφ (77′) να πάρει ένα πολύτιμο τρίποντο, παρά το γεγονός ότι στο 90’+1 ο Κάκαρ μείωσε για το Αμβούργο.