Ίντερ

Ξανάγινε Ίντερ… national ξεφτίλα!

Η Ίντερ ηττήθηκε για δεύτερη φορά στο Europa League ενώ παράλληλα Χαποέλ και Σαουθάμπτον έμειναν στο μηδέν.

Σε ένα παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες κυνηγούσαν το πρώτο τους τρίποντο στην διοργάνωση μετά τις ήττες της πρεμιέρας, η Σπάρτα Πράγας υποδέχθηκε την Ίντερ στην δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 3-1.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι δύο ομάδες μπήκαν ισορροπημένα, έψαξαν τα πατήματά τους στο χορτάρι και κυνήγησαν το γκολ που θα τους έβαζε από νωρίς μπροστά στο σκορ.

Αυτό το τέρμα δεν άργησε να έρθει αφού μόλις στο 7′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν ο Ντοκάλ βρήκε όμορφα τον Κάντλεκ και εκείνος από κοντά έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Ο ίδιος παίκτης βρήκε δίχτυα ξανά στο 25ο λεπτό όταν ο Φρίντεκ τον τροφοδότησε και με έξυπνο σουτ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν εξίσου δυνατά και μέσα σε έξι λεπτά απείλησαν τρις φορές με τους Καραβάεφ (47′) και Κάντλεκ (49′, 51′) όμως να μην βρίσκουν δίχτυα και το 2-0 να παραμένει.

Στο 72′ η Ίντερ έφτασε για πρώτη φορά με αξιώσεις στην περιοχή της Σπάρτα και ο Ροντρίγκο Παλάσιο από κοντά έκανε το 2-1 ξαναβάζοντας την ομάδα του στο παιχνίδι.

Ότι όμως πήγε να φτιάξει ο Παλάσιο, το χάλασε ο Ρανόκια που αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 75′ και άφησε την ομάδα του με 10.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Χόλεκ δύο λεπτά αργότερα πέτυχε και τρίτο τέρμα για την Σπάρτα Πράγας κάνοντας το 3-1.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και έτσι οι «νερατζούρι» διπλασίασαν τις ήττες στους στην φάση των ομίλων.

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΕΡ ΣΕΒΑ-ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Σαουθάμπτον φιλοξένησε την Χάποελ Μπέερ Σεβά με μοναδικό στόχο και για τις δύο ομάδες το τρίποντο που θα έφερνε μία από τις δύο μόνη πρώτη στην βαθμολογία.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο και μόλις στο 4′ απείλησαν όταν ο Βαν Ντικ εξασφάλισε λίγο χώρο και έκανε ένα σουτ που όμως δεν ανησύχησε τον κίπερ των Ισραηλινών και έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι ρυθμοί διατηρήθηκαν σε χαμηλούς ρυθμούς με τις δύο ομάδες να μην ρισκάρουν και να κρατούν κλειστούς τους διαδρόμους προς τις εστίες τους.

Στο 66′ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν επικίνδυνοι αλλά το σουτ του Μέλιξον έφυγε λίγο άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Μέχρι τα 90′ δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς της ισοπαλίας.