Πογέτ: «Δεν έχω καμία επαφή με την Εθνική Ελλάδος»!
Χατζηγιοβάνης: «Δύσκολο να ξεπεράσουμε τον αποκλεισμό της Εθνικής»!
Καν: «Μπράβο στην Μπάγερν και στον Τούχελ που με… τακτικάρες μας πήγε στα ημιτελικά»!
Κανσέλο: «Μετά τον αποκλεισμό από την Παρί ευχήθηκαν αθάνατο στην αγέννητη κόρη μου»!
Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Ρόμα

Ήθελε και η Ρόμα τον… Βόσνιό της!

Η Ρόμα δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Βικτόρια Πλζεν παίρνοντας την πρόκριση, την ώρα που η Άστρα έφευγε με το διπλό από τη Βιέννη.

Σε ένα παιχνίδι που η Ρόμα εξασφάλιζε την πρόκριση στην φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ ακόμα και με την ισοπαλία, οι «τζιαλορόσι» υποδέχθηκαν στο «Ολίμπικο» την Βικτόρια Πλζεν για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες μπήκαν ισορροπημένα, έψαξαν τα πατήματά τους στο χορτάρι και κυνήγησαν το γκολ που θα τους έβαζε σε ρόλο οδηγού από την αρχή του παιχνιδιού.

Το γκολ αυτό δεν άργησε να έρθει μιας και μόλις στο 11ο λεπτό του αγώνα, η Ρόμα πήρε το προβάδισμα με τον Τζέκο να εκμεταλλεύεται την φάση και με ωραίο τελείωμα να κάνει το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα ο Βόσνιος στράικερ είχε την ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ για την ομάδα του αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε σταθερά ο Κόζασικ.

Η Βικτόρια Πλζεν ανέβασε στροφές, πλησίασε την περιοχή των γηπεδούχων και στο 18′ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια όταν ο Ζέμαν πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Άλισον για το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Ρόμα εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και έχασε δύο μοναδικές ευκαιρίες να πάρει το προβάδισμα όταν ο Παρέδες και ο Σαλάχ είδαν το δοκάρι και τον Κόζατσικ να σταματούν τις ωραίες τους προσπάθειες.

Το γκολ όμως για τους Ρωμαίους δεν άργησε να έρθει μιας και με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Ρούντιγκερ βρήκε όμορφα τον Τζέκο και εκείνος με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Η Πλζεν προσπάθησε να απειλήσει αλλά το σουτ του Ντούρις στο 64′ έφυγε αρκετά ψηλά άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Άλισον.

Η Ρόμα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 82′ έφτασε σε τρίτο γκολ με σκόρερ τον Περότι.

Στο 88′ από σκόρερ, ο Περότι έγινε δημιουργός, «φτιάχνοντας» τον Τζέκο, ο οποίος ψύχραιμα τελείωσε την φάση κάνοντας το 4-1.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και έτσι η Ρόμα πήρε το πολύτιμο τρίποντο και μαζί το εισιτήριο της πρόκρισης στους «32».

ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ-ΑΣΤΡΑ

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Αούστρια υποδέχθηκε στην Βιέννη την Άστρα σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες καίγονταν για τη νίκη που θα τις έφερνε πιο κοντά στο δεύτερο εισιτήριο των «32» της διοργάνωσης.

Στο χορτάρι, κυρίαρχη για το πρώτο 45λεπτο ήταν η γηπεδούχος, Αούστρια, με την Άστρα όμως να μην της επιτρέπει να αναπτυχθεί παραπάνω και να προκαλέσει ρήγματα στην άμυνά της.

Το γκολ που άνοιξε το σκορ του αγώνα ήρθε στο 57′ για την Αούστρια, όταν ο Χολσόσερ βρήκε όμορφα τον Ροπούλερ μέσα στην περιοχή και εκείνος από κοντά έκανε το 1-0.

Η χαρά όμως των γηπεδούχων «κόπηκε» όταν έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Γκρούνγουολντ στο 65ο λεπτό.

Η Άστρα κατάφερε να εκμεταλλευθεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα και στο 79′ έφερε το παιχνίδι στα ίσια χάρη σε γκολ του Φλορέα.

Το κερασάκι στην τούρτα για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 88ο λεπτό όταν κέρδισαν πέναλτι, στο οποίο και ευστόχησε ο Μπουντέσκου κάνοντας το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.