Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Μίλαν

Βαθμολογικό… Εμπόλι-ο για την Μίλαν!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Μίλαν επί της Έμπολι.

Σε ένα σημαντικό από βαθμολογικής και αγωνιστικής άποψης παιχνίδι, η Έμπολι υποδέχθηκε τη Μίλαν στο «Κάρλο Καστελάνι» για την 14η αγωνιστική της Serie A με μοναδικό στόχο τη νίκη.

Από την μία οι γηπεδούχοι ήθελαν το τρίποντο για να απομακρυνθούν από την ζώνη του υποβιβασμού ενώ οι «ροσονέρι» από την άλλη για να διατηρήσουν την διαφορά τους από την Γιουβέντους αλλά και να πάρουν κάποια απόσταση από την τρίτη Ρόμα.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά, βρήκαν τα πατήματά τους στο χορτάρι και κυνήγησαν το γκολ που θα τις έβαζε σε ρόλο οδηγού στο ματς.

Πρώτη απείλησε η Έμπολι που μόλις στο 3ο λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Μακαρόνε δοκίμασε το πόδι του αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έγιναν εκ νέου απειλητικοί όταν ο Σαπονάρα προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ντοναρούμα αλλά ο κίπερ της Μίλαν κράτησε το «μηδέν».

Στο 15′ η Μίλαν απάντησε και μάλιστα με γκολ όταν ο Σούσο βρήκε τον Λαπαντούλα και εκείνος με όμορφο σουτ νίκησε τον Σκορούπσκι κάνοντας το 1-0.

Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια χάρη σε ασύλληπτο σουτ του Ρικάρντο Σαπονάρα που άφησε αβοήθητο τον Ντοναρούμα.

Οι ρυθμοί δεν έπεσαν και στο 33′ ο Σούσο εξασφάλισε λίγο χώρο και δοκίμασε το πόδι του με τον κίπερ της Έμπολι όμως να κρατάει το 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα ο σκόρερ της Έμπολι, Σαπονάρα, προσπάθησε να νικήσει για δεύτερη φορά τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων αλλά χωρίς επιτυχία αφού η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 37′ και ενώ η Μίλαν πίεζε για να ξαναπάρει το προβάδισμα, ο Μποναβεντούρα δοκίμασε να αιφνιδιάσει τον Σκορούπσκι με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων όμως να επεμβαίνει και να διατηρεί το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε η… αντεπίθεση της Μίλαν, που πήρε σταδιακά τα ηνία του παιχνιδιού και μέσα σε δύο λεπτά όχι μόνο ανέκτησε το προβάδισμα αλλά πήρε και αέρα δύο τερμάτων.

Συγκεκριμένα, στο 62′ ο Σούσο τροφοδοτήθηκε όμορφα από τον Άμπατε και με ψύχραιμο τελείωμα έκανε το 2-1, για να έρθει στο 64′ ο Κόστα και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 3-1.

Δύο λεπτά πριν τα 80′ ήρθε το κερασάκι στην τούρτα για την Μίλαν, η οποία έφτασε και σε τέταρτο γκολ όταν ο Λαπαντούλα εκμεταλλευόμενος την πάσα του Σούσο νίκησε τον Σκορούπσκι για το 4-1.

Η Έμπολι προσπάθησε να αντιδράσει αλλά το σουτ του Μακαρόνε στο 90+1′ βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και έτσι οι «ροσονέρι» πήραν μια σπουδαία νίκη.