Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Μπάγερν Μονάχου

Δεν… μάσησε η Μπάγερν!

Η Μπάγερν βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να φύγει νικήτρια από την έδρα της Μάιντζ.

Μπορεί να αγχώθηκε με το γρήγορο γκολ της Μάιντζ μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα, αλλά η Μπάγερν Μονάχου δεν… μάσησε και όχι μόνο έφερε το παιχνίδι στα ίσια αλλά πήρε και τη νίκη με 3-1 στο «Όπελ Αρίνα» και κρατήθηκε σε απόσταση αναπνόης από την πρώτη Λειψία.

Στον αγωνιστικό χώρο, η Μάιντζ κατάφερε να πιάσει στον ύπνο την Μπάγερν κα ινα την αιφνιδιάσει με το γκολ του Κόρδοβα μόλις στο 4′ μετά από μεταβίβαση του Μάλι.

Οι Βαυαροί «ξύπνησαν» αμέσως και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρόμπεν τροφοδότησε τον Λεβαντόφσκι, με τον Πολωνό στράικερ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 1-1 για την ομάδα του.

Η Μπάγερν όμως δεν… ηρέμησε και στο 21ο λεπτό ο Ρόμπεν από δημιουργός έγινε εκτελεστής, όταν εκμεταλλευόμενος την μπαλιά του Τόμας Μίλερ, νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρο, κάνοντας το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μάιντζ προσπάθησε να δημιουργήσει κάποιες ευκαιρίες προκειμένου να φέρει το παιχνίδι ξανά σε ισορροπία αλλά χωρίς αποτέλεσμα αφού η Μπάγερν είχε καλά κλεισμένους τους διαδρόμους προς την περιοχή της και δεν επέτρεψε την πρόκληση οποιουδήποτε κινδύνου.

Το κερασάκι στην τούρτα για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο δεύτερο λεπτών των καθυστερήσεων όταν ο Λεβαντόφσκι βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα στην αναμέτρηση και έγραψε το τελικό 3-1 για την ομάδα του.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Μπάγερν πήρε ένα τεράστιο τρίποντο σε μία δύσκολη έδρα και διατηρήθηκε σε τροχιά κορυφής.