Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Νάπολι

«Σβηστά» το ντέρμπι η Νάπολι!

Εύκολη νίκη για τη Νάπολι που καθάρισε στο ντέρμπι την Ίντερ με 3-0.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Serie A με την Ίντερ η Νάπολι, που επικράτησε εύκολα των «νερατζούρι» με 3-0 και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο στο κυνήγι των ευρωπαϊκών θέσεων της βαθμολογίας.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι «παρτενοπέι» μπήκαν αποφασισμένοι, επέβαλλαν άμεσα τον ρυθμό τους, βρήκαν τα πατήματά τους στο χορτάρι και κυνήγησαν το γκολ που θα τους έβαζε από νωρίς σε θέση οδηγού στο παιχνίδι.

Το τέρμα αυτό δεν άργησε να έρθει αφού μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα ο Καγεχόν βρήκε όμορφα τον Ζιελίνσκι και εκείνος με όμορφο τελείωμα άνοιξε το σκορ για τη Νάπολι.

Τρία λεπτά μετά ήρθε η σειρά του Ζιελίνσκι να μοιράσει ασίστ, όταν βρήκε έξυπνα τον Χάμσικ και ο τελευταίος με ένα άπιαστο σουτ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Η Ίντερ αιφνιδιάστηκε από το «καυτό» ξεκίνημα των «παρτενοπέι» και προσπάθησε να αντιδράσει αλλά μάταια αφού οι προσπάθειες του Ικάρντι στο 21′ και το 34′ απέβησαν άκαρπες και το σκορ δεν άλλαξε.

Η Νάπολι απάντησε στις φάσεις των φιλοξενούμενων αλλά χωρίς να πετύχει γκολ αφού τόσο ο Γκαμπιαντίνι στο 36′ όσο και ο Χάμσικ στο 43′ είδαν τον Χαντάνοβιτς να δηλώνει «παρών» και να κρατάει το 2-0.

Οι ισορροπίες δεν άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο και παρά την τεράστια χαμένη ευκαιρία του Πέρισιτς στο 48′, η Νάπολι ήταν αυτή που βρήκε δίχτυα, όταν στο 51′ ο Ινσίγκνιε εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και από κοντά έκανε το 3-0.

Η Νάπολι κυνήγησε και το τέταρτο γκολ αλλά ούτε ο Χάμσικ ούτε ο Γκαμπιαντίνι στο 57′ και το 65′ αντίστοιχα κατάφεραν να βρουν στόχο.

Στο 69′ ο Καντρέβα έφτασε μία ανάσα από το 3-1 αλλά το ωραίο του σουτ σταμάτησε στα χέρια του Ρέινα που έδιωξε με υπερένταση.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και έτσι οι «παρτενοπέι» κατάφεραν να πάρουν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο σε μία περίοδο αγωνιστικής αβεβαιότητας.