Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Home Page

Με φόρα στο Europa!

Η Τότεναμ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ,τελικά κέρδισε με 3-1 την Τσσκα Μόσχας,εξασφαλίζοντας την τρίτη θέση που οδηγεί στο Europa League,ενώ η Λεβερκούζεν «διέλυσε» με 3-0 την Μονακό στη Γερμανία!

Η Λεβερκούζεν η οποία είχε κατακτήσει την πρώτη θέση του 5ου ομίλου από την προηγούμενη αγωνιστική,φιλοξένησε την Μονακό η οποία με τη σειρά της είχε εξασφαλίσει την πρόκριση της στους «16» της διοργάνωσης.Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού,οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν χώρους να αναπτυχθούν,χωρίς ωστόσο να υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση.Στο 25′ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτυ,με τον διαιτητή να μην βλέπει καμία παράβαση.Στο 30′ της αναμέτρησης οι «ασπιρινες» άνοιξαν το σκορ με εκπληκτικό σουτ του Γιουτσένκο.

Το δέυτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Γερμανούς να πετυχαίνουν γρήγορα το 2-0 με τον Μπράντ στο 48′ φτάνοντας ένα βήμα πιο κοντά στην νίκη.Στην συνέχεια οι δύο ομάδες φαίνεται να έκαναν συντήρηση δυνάμεων,καθώς δεν υπήρχε κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον.Η Μπάγερν Λεβερκούζεν συνέχισε να έχει τον έλεγχο του  παιχνιδιού και στο 82′ κέρδισε πέναλτυ.Ο Βέντελ ανέλαβε την εκτέλεση,η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια στη πλάτη του τερματοφύλακα της Μονάκο και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 3-0,με τις δύο ομάδες να στρέφουν πλέον την προσοχή τους στη κλήρωση για τη φάση των «16». leve

Στο άλλον αγώνα του ομίλου με έπαθλο την τρίτη θέση που οδηγεί στο Europa League,η Τότεναμ φιλοξένησε στην Αγγλία την Τσσκα Μόσχας.Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα με τον Έρικσεν να χάνει μια τρομερή ευκαιρία στο 11′!Νέα μεγάλη ευκαιρία για τα «σπιρούνια» στο 25′ με τον Άλι να μην πιάνει καλά το σουτ από το ύψος του πέναλτυ.Ωστόσο κόντρα στη ροή του ματς η Τσσκα Μόσχας,έκανε το 1-0 στο 32′ με τον Τζαγκόεφ,με την άμυνα των Άγγλων να είναι απούσα,δίνοντας επιπλέον άγχος στην ομάδα του Ποκετίνο.Πέντε λεπτά αργότερα όμως και συγκεκριμένα στο 38′,οι Λονδρέζοι απάντησαν,καθώς μετά από σέντρα του Έρικσεν,ο Ντέλε Άλι κοντρόλαρε ανενόχλητος την μπάλα μέσα στην περιοχή και σούταρε,κάνοντας το 1-1.Η Τότεναμ συνέχισε να πιέζει και έτσι πέτυχε την ανατροπή στο 45′,όταν και ο Κέιν ολομόναχος έκανε το  2-1,το οποίο ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για την Τότεναμ,με το Κέιν να μην μπορεί να σημαδέψει σωστά με το κεφάλι από πλεονεκτική θέση στο 62′.Όσο περνούσαν τα λεπτά,οι Ρώσοι ανέβαιναν μέτρα στο γήπεδο,καθώς χρειάζονταν μόνο νίκη έτσι ώστε να περάσουν στο Europa League.Τα κενά της Τσσκα στην άμυνα όλο και αυξάνονταν με τον Ντέλε Άλι να κλειδώνει την πρόκριση στο 77′ όταν και με κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-1!H oμάδα του Ποκετίνο θα συνεχίσει στο Europa League,ενώ H Tσσκα Μόσχας για μια ακόμη χρονιά εγκαταλέιπει νωρίς την Ευρώπη!