Αξία ανεκτίμητη: Η αγκαλιά του Τζολάκη με τον πατέρα του (pics)
Λαπόρτα: «Πάμε στη Μαδρίτη για να νικήσουμε τη Ρεάλ»
Μπάγερν Μονάχου: Η UEFA τιμωρεί τους οπαδούς της και η Ρεάλ… χαμογελάει
H πανηγυρική selfie του Μαρινάκη με τα τρία δάχτυλα μέσα στην Πόλη (pic)
Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Γιουβέντους

Ασπρόμαυρο το ντέρμπι ντε λα Μόλε!

Εύκολη νίκη για την Γιουβέντους στο ντέρμπι με την Τορίνο, νίκη και για την Ουντινέζε στην έδρα της Αταλάντα.

Στο ντέρμπι του Τορίνο, η τοπική ομάδα υποδέχθηκε την πρωταθλήτρια Γιουβέντους σε ένα παιχνίδι με πολλές απαιτήσεις αλλά και αγωνιστικό ενδιαφέρον.

Η Γιουβέντους ήθελε από την μεριά της τη νίκη για να κρατήσει την απόσταση ασφαλείας από τις Ρόμα και Μίλαν ενώ αντίστοιχα η γηπεδούχος Τορίνο, χρειαζόταν το τρίποντο για να πλησιάσει στις ευρωπαϊκές θέσεις της βαθμολογίας.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι δύο ομάδες μπήκαν ισορροπημένα, βρήκαν σταδιακά τα πατήματά τους στο χορτάρι και έψαξαν το γκολ που θα τις έβαζε σε ρόλο οδηγού στο παιχνίδι.

Πρώτη απείλησε η «Βέκια Σινιόρα», με τον Μάντζουκιτς να «πυροβολεί» και τον Τζο Χαρτ να κρατά με όμορφη επέμβαση το 0-0.

Δύο λεπτά αργότερα, η Τορίνο απάντησε και μάλιστα με γκολ όταν ο Μπασέλι έβγαλε την σέντρα, ο Μπελότι πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Μπουφόν για το 1-0.

Ο Μπαρέκα έξι λεπτά μετά έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του αφού το σουτ του πέρασε λίγο άουτ.

Στο 28′ και ενώ η Γιουβέντους ανέβαινε ολοένα και περισσότερο, ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν έδωσε την λύση και με κοντινό τελείωμα έκανε το 1-1 για την ομάδα του.

Η «Μεγάλη Κυρία» δεν το έβαλε κάτω και παρά το γεγονός ότι η Τορίνο απείλησε στο 74′ με τον Λιάγιτς, ο Ιγκουαΐν χτύπησε για δεύτερη φορά στο 83ο λεπτό και με όμορφο τελείωμα έκανε το 2-1.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα ο Μίραλεμ Πιάνιτς έκανε το 3-1 εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και έτσι η Γιουβέντους πήρε το πολύτιμο τρίποντο της νίκης.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ-ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ

Στο παιχνίδι που γινόταν παράλληλα, η Αταλάντα υποδέχθηκε την Ουντινέζε, σε έναν αγώνα με έντονο αγωνιστικό και βαθμολογικό ενδιαφέρον, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με τη νίκη με σκορ –

Στον αγώνα, η Αταλάντα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος, έχοντας τα ηνία του παιχνιδιού αλλά όχι την… ουσία του, μιας και στο πρώτο ημίχρονο απείλησε με αξιώσεις την αντίπαλη εστία 6 (!) φορές χωρίς να μπορέσει να βρει δίχτυα.

Ο Γκόμεζ στο 10′, ο Κούρτιτς στο 15′, ο Πετάνια στο 16′ αλλά και ο Κόντι στο 24ο λεπτό είδαν τον Ορέστη Καρνέζη να σταματά τις προσπάθειές τους και να στερεί από την Αταλάντα το γκολ.

Ο Κούρτιτς μάλιστα στο 20′ έκανε το σουτ που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Έλληνα κίπερ ενώ ο Πετάνια και ο Κόντι στο 43′ και το 57′ δεν βρήκαν στόχο.

Αντίθετα, η Ουντινέζει στην πρώτη της αξιόλογη φάση στο 45′ πέτυχε το γκολ που έψαχνε με τον Ορό να βρίσκει τον Ζάπατα και εκείνος να τελειώνει ιδανικά για το 1-0.

Η Αταλάντα απάντησε στο 47′ με τον Κούρτιτς να πιάνει την κεφαλιά και να νικά τον Καρνέζη για το 1-1.

Αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και στο 72′ ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Φοφάνα να νικά με ωραίο σουτ τον αντίπαλο τερματοφύλακα και να κάνει το 2-1.

Η Αταλάντα συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση που δεν ήρθε ποτέ, μιας και η Ουντινέζε σκόραρε και τρίτη φορά με τον Ορό στο 87ο λεπτό του αγώνα.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι και έτσι η ομάδα του Ντελνέρι πήρε το σπουδαίο τρίποντο που την έφερε στη μέση της βαθμολογίας.