Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Μένει τελικά στην Μπαρτσελόνα ο Τσάβι!
Μπένφικα

Όσο έχουν Μήτρογλου, πετάνε οι «αετοί»

Για το Κύπελλο Πορτογαλίας, η Μπενφίκα επικράτησε της Ρεάλ με 3-0 και προκρίθηκε.

Μπορεί το… πρόγραμμά της να είναι αρκετά βεβαρημένο λόγω των αγωνιστικών της υποχρεώσεων σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ αλλά η Μπενφίκα φαίνεται πως πάει για μεγάλα πράγματα και φέτος αφού πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Πορτογαλίας, επικρατώντας της Ρεάλ στο Κελούζ με 3-0.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο που οι πρωτευουσιάνοι είχαν την υπεροχή αλλά όχι την ουσία, το σκορ δεν άλλαξε με το σφύριγμα της λήξης των 45′ λεπτών.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, οι «αετοί» μπήκαν πιο αποφασισμένοι και μόλις στο 47ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με γκολ του Κώστα Μήτρογλου μετά από μεταβίβαση του Ζίβκοβιτς.

Οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν στην… μονοτονία της Μπενφίκα, η οποία έφτασε και σε δεύτερο γκολ στο 81ο λεπτό χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κώστα Μήτρογλου.

Πέντε λεπτά μετά ο Χιμένεθ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και έτσι η Μπενφίκα πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Πορτογαλίας.