Νάπολι

Μία λαμπάδα στο ύψος του… Μέρτενς!

Σπουδαία νίκη πήρε απέναντι στην Τορίνο η Νάπολι.

Σε ένα παιχνίδι με ένταση, θέαμα και οκτώ (!) γκολ η Νάπολι επικράτησε με 5-3 της Τορίνο και πήρε το πολύτιμο τρίποντο που την ανέβασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, στο -1 από την δεύτερη Ρόμα.

Οι «παρτενοπέι» μπήκαν με… τσαμπουκά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 13ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Μέρτενς να εκμεταλλεύεται την πάσα του Καγεχόν και να κάνει το 1-0.

Ο ίδιος παίκτης, πέντε λεπτά μετά, ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε η Νάπολι και ευστόχησε κάνοντας το 2-0.

Στο 22ο λεπτό και ενώ η Νάπολι δεν φαινόταν να ηρεμεί, ο Μέρτενς πέτυχε και τρίτο προσωπικό γκολ δίνοντας από νωρίς διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 58′ μείωσαν σε 3-1 με τον Μπελότι.

Στο 70′ όμως ο Κίρικες πρόσθεσε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ κάνοντας το 4-1 για να έρθει έξι λεπτά μετά ο Ροσετίνι να μειώσει εκ νέου σε 4-2.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 80ο λεπτό ο Μέρτενς σκόραρε για τέταρτη φορά κάνοντας το 5-2.

Το τελικό 5-3 διαμόρφωσε ο Φάλκε στο 84′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το 90′ και η Νάπολι πήρε το σπουδαίο τρίποντο.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ-ΚΡΟΤΟΝΕ

Στο παιχνίδι που γινόταν παράλληλα στο «Ούντινε» η γηπεδούχος Ουντινέζε επικράτησε με 2-0 της Κροτόνε και πήρε το σπουδαίο τρίποντο που την ανέβασε στην 11η θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ στο 43ο λεπτό του αγώνα όταν ο Τζάνκτο τροφοδότησε τον Ορό και εκείνος με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, η Ουντινέζε πέτυχε και δεύτερο γκολ όταν ο Ζάπατα βρήκε όμορφα τον Ορό και εκείνος έβαλε για δεύτερη φορά το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και η ομάδα του Ορέστη Καρνέζη πήρε το πολύτιμο τρίποντο της νίκης.