Μίλαν

Παρα-Μιλάν-ε όλοι!

Η Μίλαν σήκωσε το Σούπερ Καπ Ιταλίας, επικρατώντας στα πέναλτι της Γιουβέντους.

Σε ένα παιχνίδι σπουδαίας και ξεχωριστής ομορφιάς, Γιουβέντους και Μίλαν αναμετρήθηκαν στην Ντόχα για τον τελικό του Σούπερ Καπ Ιταλίας, με τους «ροσονέρι» να σηκώνουν εν τέλει το πολυπόθητο τρόπαιο.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά ισορροπημένα, δίχως να δείχνουν τάσης ρίσκου στο παιχνίδι τους, με τα πρώτα λεπτά να κυλούν εντελώς αναγνωριστικά.

Στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης η Γιουβέντους απείλησε με τον Στουράρο να βλέπει την προσπάθειά του να σταματάει στον Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα.

Δευτερόλεπτα αργότερα ο Κιελίνι εκμεταλλεύθηκε το καλοχτυπημένο φάουλ που κέρδισε η ομάδα του και με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ κάνοντας το 1-0.

Η Μίλαν αιφνιδιάστηκε από το γκολ της Γιουβέντους και ανέβασε στροφές ψάχνοντας εναγωνίως την ισοφάριση.

Αυτή δεν άργησε να έρθει αφού στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μποναβεντούρα έγινε κάτοχος της μπάλας και με όμορφο τελείωμα έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες μπήκαν με άγριες διαθέσεις, ψάχνοντας το τέρμα που θα τις έβαζε μπροστά στο σκορ.

Στο 57′ ο Ρομανιόλι προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά η κεφαλιά του πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

Τέσσερα λεπτά μετά ήταν η σειρά της «Μεγάλης Κυρίας» να απειλήσει όταν ο Κεντίρα έφτασε μία ανάσα από το γκολ αλλά ο Ντοναρούμα επενέβη και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 76′ ο Ντιμπάλα σπατάλησε μία σπουδαία ευκαιρία να βάλει την ομάδα του ξανά σε ρόλο οδηγού αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ.

Οι «ροσονέρι» έγιναν εκ νέου απειλητικοί με τον Κάρλος Μπάκα στο 83′, του οποίου όμως το σουτ δεν βρήκε στόχο.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Σε όλο τον επιπλέον χρόνο, οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα σε κάποια από τις προσπάθειές τους και έτσι το παιχνίδι κρίθηκε στα πέναλτι.

Εκεί τόσο οι Λαπαντούλα και Μάντζουκιτς έχασαν από ένα πέναλτι αλλά αυτό που έκρινε τον τελικό ήταν η άστοχη εκτέλεση του Πάουλο Ντιμπάλα.

Τα πέναλτι: Μαρκίζιο (Μ), Λαπαντούλα (Ε), Μάντζουκιτς (Ε), Μποναβεντούρα (Μ), Ιγκουαΐν (Μ), Κούτσκα (Μ), Κεντίρα (Μ), Σούσο (Μ), Ντιμπάλα (Ε), Πάσαλιτς (Μ).