Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Μίλαν

Back(a) to goals!

Ο Κάρλος Μπάκα βρήκε δίχτυα μετά από καιρό και έδωσε ένα πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του απέναντι στην Κάλιαρι!

Στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Σέριε Α η Μίλαν υποδέχτηκε την Κάλιαρι στο «Σάν Σίρο»,με τους «ροσονέρι» να θέλουν πάση θυσία την νίκη για να ανέβουν ξανά στις ευρωπαικές θέσεις του πρωταθλήματος

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και πήραν γρήγορα τον έλεγχο του παιχνιδιού,ωστόσο δεν έβρισκαν λύσεις σην επίθεση και απειλούσαν μόνο με μακρινά σουτ τα οποία δεν βρήκαν εστία.Μεγαλύτερη φάση στο πρώτο ημίχρονο για την Μίλαν η απευθείας εκτέλεση φαουλ του Μποαναβεντούρα στο 28′.

Το ημίχρονο τελέιωσε στο 0-0,με την Κάλιαρι να βάζει δύσκολα στην ομάδα του Μοντέλα. milan-kalia

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο άνηκε στην ομάδα της Σαρδηνίας,όταν και ο Ντεσένα απείλησε με ωραίο σουτ εκτός περιοχής τον Ντοναρούμα στο 48′.Στο 64′ ο Νιάνγκ έπιασε ωραίο δυνατό διαγώνιο σουτ αλλά δεν ανησύχησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 68′ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ το τέρμα του Ίσλα,παρά τις φωνές των φιλοξενούμενων.Οι Νησιώτες όσο πέρναγε η ώρα βρίσκανε περισσότερους χώρους καθώς η Μίλαν είχε ανέβει μέτρα στο γήπεδο για να βρει το πολυπόθητο γκολ,το οποίο ήρθε στο 87′ όταν και ο Μπάκα εκμεταλλέυτηκε την ασυνεννοησία στην άμυνα την Κάλιαρι και με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-0!Στο 94′ ο Μπρούνο Άλβες αντίκρυσε την απευθείας κόκκινη κάρτα,καθώς μάρκαρε αντικανονικά τον Κάρλος Μπάκα.

Με αυτήν την νίκη οι «ροσονέρι» ανεβαίνουν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 36 βαθμούς!