Ο Λάμπρου «κάρφωσε» τον Άγιαξ μέσα στο Άμστερνταμ! (vid)
Λάτσιο

Στο… νήμα η Λάτσιο!

Τελευταία στιγμή σώθηκε η Λάτσιο και πήρε το τρίποντο απέναντι στην Κροτόνε.

Έστω και στο 90ο λεπτό κατάφερε η Λάτσιο να πάρει το τρίποντο της νίκης απέναντι στην Κροτόνε με γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε.

Οι «λατσιάλι» υποδέχθηκαν την Κροτόνε στο «Ολίμπικο» της Ρώμης για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Serie A και σκαρφάλωσαν στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η Λάτσιο ήταν σαφέστατα καλύτερη αλλά καμία της προσπάθεια δεν κατέληξε στα δίχτυα αφού τόσο ο Ιμόμπιλε στο 25′ δεν βρήκε στόχο, αλλά και το γκολ του Λομπάρντι στο 16′ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Στόιαν ανέτρεψε τον αντίπαλό του μέσα στην περιοχή της Κροτόνε και ο ρέφερι της αναμέτρησης καταλόγισε το πέναλτι υπέρ της Λάτσιο.

Ο Λούκας Μπίλια, ωστόσο, δεν ήταν τόσο ψύχραιμος και στόχευσε το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας και σπατάλησε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Η Κροτόνε απείλησε στο 38′ αλλά η προσπάθεια του Φαλκινέλι σταμάτησε στον Μαρκέτι ενώ δευτερόλεπτα μετά ο Παρόλο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Φέστα για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο για τα δίχτυα αλλά ο Ρόντεν υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ στο 69′ και το γκολ ακυρώθηκε.

Το καλό το κρατούσε για το τέλος ο Τσίρο Ιμόμπιλε που με πολύ ωραίο τελείωμα λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, άνοιξε το σκορ, δίνοντας παράλληλα ένα σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του.