Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Μπαρτσελόνα

Συνεχίζει να “πρεσάρει” η Μπαρτσελόνα!

Εύκολο έργο είχε εντός έδρας η Μπαρτσελόνα που επικράτησε στο "Καμπ Νου" 5-0 της Λας Πάλμας και μείωσε -για την ώρα- τη διαφορά με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Τώρα που η Μπαρτσελόνα είναι πίσω από τη Ρεάλ Μαδρίτης πρέπει να νικάει όσο πιο συχνά γίνεται και να περιμένει “γκέλα” των Μαδριλένων, ώστε να μπορέσει να μειώσει τη μεταξύ τους διαφορά.

Οι Καταλανοί το ξέρουν πως πρέπει να “πρεάσουν” τη “βασίλισσα” όσο μπορούν και αυτό έκαναν και στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Λα Λίγκα στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Λας Πάλμας, επικρατώντας εύκολα με σκορ 5-0.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν όρεξη για πολλά αστεία και το έδειξαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά όταν με τον Λουίς Σουάρεζ στο 14′ πήραν το προβάδισμα με τον Ουρουγουανό να είναι πολύ “καυτός” αυτή την περίοδο.

Η συνέχεια για τους Καταλανούς ήταν ακόμη καλύτερη στο δεύτερο μέρος με τον Λιονέλ Μέσι να κάνει και αυτός το… κομμάτι του στο 52′ όταν σημείωσε ακόμη ένα τέρμα με τον Σουάρεζ να παίρνει εκ νέου τη “σκυτάλη” του σκοραρίσματος και να “γράφει” το 3-0 στο 57′.

Η άμυνα της Λας Πάλμας δεν μπορούσε να σταματήσει με τίποτα τις επιθέσεις της “Μπάρτσα” και έτσι ο Αρντά Τουράν δύο λεπτά αργότερα (59′) δεν είχε κανένα πρόβλημα να βάλει και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και να ανεβάσει τον δείκτη στο 4-0 με το… κερασάκι στη τούρτα να έρχεται από τον Αλέιξ Βιδάλ στο 89 και να μειώνει τη διαφορά της ομάδας του με τη Ρεάλ στους δύο βαθμούς με τους “μερένχες” να έχουν ένα ματς λιγότερο για την ώρα.