Γιουνάιτεντ, χάνεις και τους… τέσσερις – Ξεπουλάει όλη την άμυνα!
Επίσημο: Η πρώτη χώρα της Ευρώπης που είπε «ΟΧΙ» στο VAR! (pic)
Μπαρτσελόνα: Φέρνει τον… ξεχασμένο για την μεσαία γραμμή – Μεταγραφή από το Κατάρ!
Ράγισε καρδιές ο Φερνάντες: «Πονούσα για έξι μήνες! Ήμουν με ενέσεις και φάρμακα, δεν άντεξα…»
Σάλκε

Βρε… μη κολλάτε στη Ντόρτμουντ!

Νικήτρια από την Βρέμη έφυγε η Ντόρτμουντ, επικρατώντας με 2-1 της Βέρντερ.

Σε ένα σημαντικό από βαθμολογικής και αγωνιστικής άποψης παιχνίδι, η Βέρντερ Βρέμης υποδέχθηκε στο «Βεσερστάντιον» την Μπορούσια Ντόρτμουντ για την 17η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα με τους Βεστφαλούς να φεύγουν νικητές από την αναμέτρηση με 2-1.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά δείχνοντας τα δόντια τους αφού μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα ο Αντρέ Σίρλε άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Σαν να μην έφτανε αυτό για την ομάδα της Βρέμης, ο Γιάροσλαβ Ντρόμπνι άφησε την Βέρντερ με παίκτη λιγότερο αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η Βέρντερ προσπάθησε να αντιδράσει και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια αλλά το σουτ του Μπάουερ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του κίπερ της Ντόρτμουντ.

Το γκολ της ισοφάρισης για τους γηπεδούχους όμως δεν άργησε να έρθει αφού παρά τις χαμένες ευκαιρίες του Μάρκο Ρόις στο 58′ και το 69′ αντίστοιχα, η Βέρντερ έκανε το 1-1 χάρη σε ωραίο σουτ του Μπαρτέλς στο 59ο λεπτό του αγώνα.

Η Ντόρτμουντ δεν αιφνιδιάστηκε από το γκολ των γηπεδούχων και πεισματικά κυνήγησε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, πράγμα που κατάφερε στο 72′ όταν ο Πίτσεκ εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και έκανε το 2-1 για την Μπορούσια.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα στο παιχνίδι και έτσι η Ντόρτμουντ πήρε το πολύτιμο τρίποντο της νίκης που την έφερε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.