Λούκας Βάσκεθ: Ο «ελβετικός σουγιάς» της Ρεάλ Μαδρίτης!
Ίντερ: Έξαλλα πανηγύρια από τους Πρωταθλητές μέσα στο Σαν Σίρο! (vids)
Η Ίντερ πανηγύρισε το Πρωτάθλημα μέσα στην έδρα της Μίλαν! (vids)
Μίλαν – Ίντερ: Ο Τουράμ «τελειώνει» τη Μίλαν και το Πρωτάθλημα! (vid)
Γκολ τίτλου για την Ίντερ, με τον Ατσέρμπι να «καρφώνει» τη Μίλαν! (vid)
Αποκαλύφθηκε ο διάλογος των διαιτητών για τη μεγάλη φάση της Μπαρτσελόνα!
Άντζελο Σίνα, ο αφανής ήρωας του Ολυμπιακού με τις απίστευτες αποκρούσεις του! (vid)
Μόντριτς για επιστροφή στην Premier League: «Ποτέ δε ξέρεις»!
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΔΙΕΛΥΣΕ ΤΗ ΜΙΛΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕ! (vids)
Ο Αρτέτα έδωσε μία μοναδική απάντηση όταν ρωτήθηκε ποιους παίκτες θα αγόραζε με 1 δις λίρες! (vid)
Φουλ για το τρόπαιο ο Ολυμπιακός με ΤΡΙΑ γκολ σε επτά λεπτά! Όνειρο το 3-0 με ψαλιδάκι! (vids)
Μπάγερν Μονάχου

Υπόθεση για δύο!

Με νίκες συνέχισαν Μπάγερν και Λειψία απέναντι στις Βέρντερ και Χόφενχαϊμ αντίστοιχα.

Υπόθεση για δύο θα είναι φέτος όπως όλα δείχνουν η Μπουντεσλίγκα μιας και Μπάγερν Μονάχου και Λειψία έχουν πάρει αρκετή απόσταση από τους διώκτες τους και συνεχίζουν με νίκες το πρόγραμμά τους.

Οι μεν Βαυαροί φιλοξενήθηκαν από την Βέρντερ στην Βρέμη και κατόρθωσαν να φύγουν με το «διπλό» επικρατώντας των γηπεδούχων με 2-1.

Στον αγωνιστικό χώρο, η Μπάγερν είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ όταν στο 30ο λεπτό του αγώνα ο Ριμπερί βρήκε ωραία τον Ρόμπεν και ο Ολλανδός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Η Βέρντερ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και άφησε την Μπάγερν να συνεχίσει τον αγωνιστικό… μονόλογο, μέχρι που στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Νταβίντ Αλάμπα με ασύλληπτο φάουλ νίκησε τον αντίπαλο κίπερ για το 2-0.

Η ομάδα της Βρέμης προσπάθησε να αντιδράσει αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο σκορ στο 53ο λεπτό του αγώνα χάρη σε γκολ του Κρούζε και ασίστ του Γιουνούζοβιτς.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Μπάγερν διατηρήθηκε σταθερά πρώτη στο +3 από την δεύτερη Λειψία.

ΛΕΙΨΙΑ-ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ

Στο άλλο παιχνίδι που γινόταν παράλληλα με αυτό της Μπάγερν Μονάχου, η Λειψία υποδέχθηκε στην «Ρεντ Μπουλ Αρίνα» την Χόφενχαϊμ και την υποχρέωσε στην πρώτη της φετινή ήττα, επικρατώντας με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το δεξί στο χορτάρι αφού μόλις στο 18′ κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με γκολ του Αμίρι μετά από ασίστ του Κράμαριτς «παγώνοντας» έτσι τους γηπεδούχους.

Η Λειψία αιφνιδιάστηκε από το γρήγορο γκολ των αντιπάλων της αλλά κατάφερε να αυξήσει σταδιακά την πίεσή της και να φτάσει στην ισοφάριση με τον Βέρνερ στο 38ο λεπτό του αγώνα.

Οι ισορροπίες διατηρήθηκαν μέχρι την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού όταν και ο Βάγκνερ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τον ρέφερι της αναμέτρησης και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατόρθωσαν να εκμεταλλευθούν την αριθμητική τους υπεροχή παρά την σθεναρή αντίσταση της Χόφενχαϊμ και πήραν το προβάδισμα χάρη σε γκολ του Σάμπιτζερ στο 77′.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το 90′ και έτσι η Λειψία συνέχισε την τρελή φετινή της πορεία και έμεινε σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη Μπάγερν Μονάχου.