Ρεάλ: Ο Αντσελότι ετοιμάζει… κόλπο πρόκρισης στην ενδεκάδα κόντρα στην Μπάγερν!
Πογέτ: «Δεν έχω καμία επαφή με την Εθνική Ελλάδος»!
Χατζηγιοβάνης: «Δύσκολο να ξεπεράσουμε τον αποκλεισμό της Εθνικής»!
Καν: «Μπράβο στην Μπάγερν και στον Τούχελ που με… τακτικάρες μας πήγε στα ημιτελικά»!
Κανσέλο: «Μετά τον αποκλεισμό από την Παρί ευχήθηκαν θάνατο στην αγέννητη κόρη μου»!
Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Ρόμα

Στο τέλος μιλάει ο «Καπιτάνο»

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φραντσέσκο Τότι, η Ρόμα επικράτησε της Τσεζένα με 2-1 και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης στον επόμενο γύρο του Κόπα Ιτάλια.

Παραπάνω απ’ όσο θα έπρεπε κουράστηκε η Ρόμα απέναντι στην Τσεζένα για το Κόπα Ιτάλια, της οποίας και επικράτησε με 2-1 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φραντσέσκο Τότι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση στην οποία θα αντιμετωπίσει την Λάτσιο.

Στον αγωνιστικό χώρο οι «τζιαλορόσι» είχαν σαφέστατα τον έλεγχο της κυκλοφορίας της μπάλας, χωρίς όμως να καταφέρνουν να δημιουργήσουν πολλές και οργανωμένες φάσεις για γκολ μπροστά στην εστία του Αλιάρντι.

Οι φιλοξενούμενοι από την μεριά τους δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν πολλές φάσεις αλλά έκαναν αρκετές φορές την παρουσία τος αισθητή, χωρίς όμως να ανησυχήσουν παραπάνω την άμυνα των Ρωμαίων.

Η εικόνα αυτή δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος με την Ρόμα να φτάνει εν τέλει στο γκολ στο 68ο λεπτό του αγώνα όταν ο Ελ Σαραουί βρήκε τον Τζέκο και εκείνος με την σειρά του τελείωσε την φάση για το 1-0.

Η Τσεζένα δεν το έβαλε όμως κάτω και στο 73′ έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης με τον Γκαριτάνο, ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Το γκολ που εν τέλει έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Φραντσέσκο Τότι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Έτσι οι «τζιαλορόσι» πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσουν την συμπολίτισσα Λάτσιο.