Τονάλι, διαλύεται η καριέρα σου – Νέα κατηγορία για παράνομο στοιχηματισμό (pic)
Η Μπαρτσελόνα είναι κοντά στο να πάρει… τσάμπα τον «εγκέφαλο» της Άρσεναλ!
Γκλάντμπαχ

Παλικαρίσια πρόκριση μέσα στην Φλωρεντία για την Γκλάντμπαχ!

Απίστευτα πράγματα έγιναν στην Φλωρεντία με την Γκλάντμπαχ να επικρατεί με 4-2 της Φιορεντίνα και να προκρίνεται στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι που η Φιορεντίνα όχι μόνο είχε το προβάδισμα για ένα ολόκληρο ημίχρονο, αλλά και το υπέρ της σκορ από τον πρώτο αγώνα, η Γκλάντμπαχ κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να κάνει πάρτι μέσα στην Φλωρεντία επικρατώντας με 4-2 και παίρνοντας το εισιτήριο για τους «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

Η Φιορεντίνα ξεκίνησε σαφώς καλύτερα το παιχνίδι όταν μόλις στο 16ο λεπτό ο Μπερναρντέσκι βρήκε τον Κάλινιτς και εκείνος από κοντά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Η Γκλάντμπαχ αιφνιδιάστηκε από το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων και πριν καλά καλά καταφέρει να συνέλθει, δέχθηκε και δεύτερο γκολ όταν στο 29′ ο Βαλέρο εκμεταλλεύθηκε το λάθος της αντίπαλης άμυνας και έκανε το 2-0.

Η Φιορεντίνα θα μπορούσε να έχει αποκτήσει μεγαλύτερο προβάδισμα αλλά οι προσπάθειες των Κιέσα και Μπερναρντέσκι στο 23′ σταμάτησαν στον Γιαν Σόμερ.

Η γερμανική ομάδα κατάφερε να αντιδράσει όταν στο 44′ ο Ολιβέρα ανέτρεψε τον αντίπαλό του εντός περιοχής και ο Στιντλ μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ για το 2-1.

Η αντίδραση της Γκλάντμπαχ όμως είχε μόλις ξεκινήσει. Με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια και το ημίχρονο, ολοκληρώθηκε το… έργο της ανατροπής.

Ο Στιντλ και πάλι μετά από αδράνεια των «βιόλα» έκανε το 2-2 και έβαλε την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι.

Οκτώ λεπτά μετά ο Χόφμαν βρήκε όμορφα τον Λαρς Στιντλ και εκείνος για τρίτη φορά έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ «παγώνοντας» το «Αρτέμιο Φράνκι».

Η Φιορεντίνα έμοιαζε χαμένη μέσα στο ίδιο της το σπίτι και πριν προλάβει να ανασυγκροτηθεί δέχθηκε και το τελικό χτύπημα με τον Κρίστενσεν να παίρνει την κεφαλιά και σε άδεια τέρμα να κάνει το 4-2.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Γκλάντμπαχ πανηγύρισε μία πραγματικά παλικαρίσια πρόκριση στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ.