Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
Ρόμα

Η Ρώμη είναι… γαλάζια!

Σπουδαία νίκη-προβάδισμα πήρε η Λάτσιο απέναντι στην Ρόμα (2-0).

Σπουδαία νίκη απέναντι στην συμπολίτισσα Ρόμα πήρε η Λάτσιο μέσα στο «Ολίμπικο» για τα ημιτελικά του Κόπα Ιτάλια, επικρατώντας των «τζιαλορόσι» με 2-0.

Οι «λατσιάλι» εμφανίστηκαν σαφώς πιο αποφασισμένοι από τους αντιπάλους τους στο χορτάρι και κατάφεραν να πάρουν ένα αρκετά σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς μεταξύ των δύο ομάδων.

Στον αγωνιστικό χώρο καλύτερα μπήκε η «γηπεδούχος» Λάτσιο, η οποία μόλις στο 21′ έφτασε μία ανάσα από το γκολ με τον Άλισον να αποκρούει την κεφαλιά του Σάβιτς.

Οκτώ λεπτά αργότερα και ενώ η Ρόμα δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει για το κάτι παραπάνω, η Λάτσιο έφτασε εν τέλει στο γκολ, όταν ο Σάβιτς έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας, δοκίμασε το πόδι του και νίκησε τον αντίπαλο κίπερ κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν ιδιαίτερα οι ισορροπίες του αγώνα, με την Λάτσιο να έχει τον πρώτο λόγο στο χορτάρι και να φτάνει στο γκολ στο 68′ όταν ο Ιμόμπιλε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε αφού υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Δέκα λεπτά αργότερα όμως το 2-0 έγινε πραγματικότητα όταν ο Κεϊτά τροφοδότησε όμορφα τον Ιμόμπιλε και εκείνος με ωραίο τελείωμα έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και έτσι η Λάτσιο πήρε τη νίκη και το προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού αγώνα.