Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Ρόμα

Διπλά κερδισμένη η Νάπολι στη Ρώμη!

Σπουδαίο διπλό μέσα στη Ρώμη πήρε η Νάπολι (2-1) και μείωσε την διαφορά της από την δεύτερη Ρόμα.

Ακόμα ένα στραβοπάτημα, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα της Serie A (είχε προηγηθεί η ήττα από τη Λάτσιο για το Κόπα Ιτάλια) υπέστη η Ρόμα. Οι «τζιαλορόσι» γνώρισαν την εντός έδρας ήττα από τη Νάπολι με 2-1 και είδε τους «παρτενοπέι» να πλησιάζουν στο -2 από την δεύτερη θέση.

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά ισορροπημένα στο χορτάρι χωρίς να ρισκάρουν, ψάχνοντας, μάλιστα, το γκολ με τη δημιουργία οργανωμένων επιθέσεων προς την αντίπαλη εστία.

Αυτοί που κατάφεραν να προηγηθούν εν τέλει ήταν οι φιλοξενούμενοι στο 26ο λεπτό του αγώνα όταν ο Μάρεκ Χάμσικ κινήθηκε απειλητικά προς την αντίπαλη άμυνα και τροφοδότησε τον Μέρτενς, ο οποίος με την σειρά του τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 1-0.

Η Ρόμα προσπάθησε να αντιδράσει στο γκολ της Νάπολι αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Στρούτμαν στο 34′ έφυγε αρκετά έξω.

Πέντε λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, η Νάπολι έφτασε και σε δεύτερο γκολ, ξανά με τον Μέρτενς αλλά ακυρώθηκε καθώς ο διαιτητής καταλόγισε επιθετικό φάουλ νωρίτερα στη φάση.

Ότι δεν έκανε λίγο πριν την ανάπαυλα ο Μέρτενς, το κατάφερε τελικά σχεδόν αμέσως μετά την επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Συγκεκριμένα, στο 50ο λεπτό, ο Λορέντζο Ινσίνιε βρήκε όμορφα τον Βέλγο συμπαίκτη του και εκείνος με όμορφο τρόπο τελείωσε την φάση κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Η Ρόμα δεν κατάφερε να συνέλθει μετά και το δεύτερο τέρμα των Ναπολιτάνων παρά το γεγονός ότι ανά διαστήματα προσπάθησε να αυξήσει την πίεσή της.

Οι «παρτενοπέι» με τη σειρά τους κρατήθηκαν στα μετόπισθεν προκειμένου να διατηρήσουν το ισχυρό προβάδισμά τους και δεν επέτρεπαν στην ομάδα του Σπαλέτι να δημιουργήσει διαδρόμους προς την εστία του Πέπε Ρέινα.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Ρόμα ήταν να μειώσει σε 2-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα όταν ο Στρούτμαν έγινε κάτοχος της μπάλας και με ωραίο σουτ νίκησε τον αντίπαλο κίπερ.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και έτσι η Νάπολι πήρε το πολύτιμο διπλό και το τρίποντο που την έφτασε σε απόσταση αναπνοής από την δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.