«Στημένο» το πέναλτι του Κόβασιτς: Ο Ρούντιγκερ τον… έδωσε στεγνά! (vid)
«Επίθεση στην οικογένεια του Ασένσιο» – Τραγικό σκηνικό στην Βαρκελώνη!
Ηχηρό μήνυμα Αρτέτα: «Ίσως μας πάρει και δέκα χρόνια! Τώρα ζητάμε στήριξη»
Ανρί: «Δίκαια πέρασε η Ρεάλ! Για αυτό πήρε την πρόκριση…»
Το μήνυμα του Μίλερ στη Ρεάλ: «Σε περιμένω… για ματσάρες!» (vid)
Χάαλαντ «φάντασμα» – Τον μηδένισε η Ρεάλ με στατιστικά… για κλάματα! (pic)
Ο Ντάιερ γλεντάει την Άρσεναλ: «Πόσο γούσταρα που την πέταξα εκτός…» (vid)
Κάραγκερ… κράζεις: «Ρεάλ, δεν είσαι η καλύτερη! Είσαι όμως η πιο τυχερή»
H Γιουνάιτεντ στέλνει τον Γκρίνγουντ… σούμπιτο στην Ιταλία
Ρώσος δημοσιογράφος «έλιωσε» στα γέλια στην εκτέλεση πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (vid)
Μάντσεστερ Σίτι

Έσκισαν τις “μαύρες γάτες” (vid)

H Μάντσεστερ Σίτι χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης επικράτησε εύκολα εκτός έδρας της Σάντερλαντ με 2-0.

Στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ η Μάντσεστερ Σίτι φιλοξενήθηκε στο “Στάδιο του Φωτός” από την Σάντερλαντ. Η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής με συνέπεια το πρώτο γκολ να ξεκλειδώσει την άμυνα των “μαύρων γατών”, οι οποίες ηττήθηκαν τελικά με 2-0 από τους “πολίτες”. Με αυτόν τον τρόπο, η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε στο -8 από την πρωτοπόρο Τσέλσι ενώ το σύνολο του Μόγιες παρέμεινε στη τελευταία θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς.

Οι “πολίτες” από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού είχαν αναλάβει την συντριπτική κατοχή της μπάλας με τις “μαύρες γάτες” να οπισθοχωρούν στο δικό τους αμυντικό μισό.

Ωστόσο, οι αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις των Τουρε, Αγκουέρο, Σανέ και Στέρλινγκ απέτρεπαν τη Σίτι από τη δημιουργία ευκαιριών. Η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα, μάλιστα, καταγράφηκε από πλευράς Σάντερλαντ με τον Ζερμέν Ντεφό λίγο έξω από την περιοχή με μακρινό σουτ να να βλέπει την προσπάθειά του να σταματάει στο κάθετο δοκάρι και τον Μπορίνι με κεφαλιά να παίρνει το ριμπάουντ αλλά να αστοχεί.

Οι φιλοξενούμενοι από τη στιγμή που έκλεβαν τη μπάλα επιχειρούσαν με κάθετες πάσες να βγουν στην αντεπίθεση κάτι που δεν είχε αποτέλεσμα, καθώς η πλειψηφία αυτών των προσπαθειών σταματούσαν σε πόδια παικτών των γηπεδούχων. aguero

Έτσι, στο 42ο λεπτό η Μάντσεστερ Σίτι βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Αγκουέρο να απλώνει το πόδι του μετά το γύρισμα του Στέρλνιγκ από την δεξιά πτέρυγα και να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του.

Η Σάντερλαντ έδειχνε ανήμπορη να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση και παρά το γεγονός ότι οι “πολίτες” δεν πραγματοποιούσαν μαγική εμφάνιση στο 58ο λεπτο έγινε το αναπόφευκτο. Ειδικότερα, ο Σίλβα, βρήκε κενό χώρο στη μεσαία γραμμή και με κάθετη πάσα τροφοδότησε τον Σανέ, ο οποίος με ιδανικό τελείωμα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. sane

Οι “μαύρες γάτες” έκαναν αισθητή την παρουσία τους στην αντίπαλη εστία στο 60ο λεπτό με το σουτ του Λάρσον να απομακρύνει σε κόρνερ ο Καμπαγιέρο. Στη συνέχεια της αναμέτρησης η Σίτι εκδήλωνε με μεγάλη συχνότητα κόντρα επιθέσεις αλλά τόσο η αστοχία του Ντε Μπρούιν όσο και η εντυπωσιακή επέμβαση του Πίκφορντ στο σουτ του Αγκουέρο διατήρησαν το 2-0 μέχρι τέλους.