Ένας (τυχερός) παίκτης έζησε από κοντά και τις δυο ιστορικές προκρίσεις του Ολυμπιακού σε λίγες ώρες! (vid)
Δεν έμεινε τυχαία όρθιος ο Λούνιν στο πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (pic)
Σίνα: «Σκέφτηκα να ρωτήσω τον Τζολάκη πώς το έκανε, το χαρτάκι με βοήθησε» (vids)
Η «Equipe» διαφωνεί με τη Mundo Deportivo: «Ο Ζιντάν θέλει Γιουνάιτεντ»!
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Μπιλμπάο

Ίδρωσε αλλά κέρδισε η Μπιλμπάο!

Σημαντική νίκη για την Αθλέτικ Μπιλμπάο απέναντι στη Μάλαγα (1-0).

Σπουδαία εντός έδρας νίκη μέσα στο «Σαν Μαμές» πήρε η Αθλέτικ Μπιλμπάο απέναντι στη Μάλαγα με 1-0 για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Στον αγωνιστικό χώρο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι απειλώντας μόλις στο 2ο λεπτό με τον Τζόνι να μην σημαδεύει καλά και να βλέπει την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Δύο λεπτά μετά, η Μάλαγα έγινε εκ νέου επικίνδυνη αλλά η κεφαλιά του Τσαρλς πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδιάστηκαν από τις ευκαιρίες της Μάλαγα αλλά πήραν τα… πάνω τους και απείλησαν πρώτα με τον Λέκουε στο 9′ ενώ στο 23′ επανήλθαν με το σουτ του Σουσαέτα να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του αντίπαλου κίπερ.

Η ομάδα του Βαλβέρδε όμως δεν έριξε στροφές και στο 37′ έγινε ξανά επικίνδυνη με τον Αλβάρεζ όμως να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 51′ ο Τζόνι βρήκε τον Γιορέντε και εκείνος επιχείρησε να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ χωρίς όμως επιτυχία αφού η κεφαλιά του έφυγε έξω.

Το γκολ που εν τέλει χώρισε τις δύο ομάδες ήρθε στο 72′ από τον Γκαρσία, ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του από τον Ιγκνάσιο Καμάτσο.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Μπιλμπάο πήρε το πολύτιμο τρίποντο της νίκης.