Η Ίντερ πάει για… δυναστεία – Οι δύο παιχταράδες που έχει κλείσει για του χρόνου
Λούκας Βάσκεθ: Ο «ελβετικός σουγιάς» της Ρεάλ Μαδρίτης!
Ίντερ: Έξαλλα πανηγύρια από τους Πρωταθλητές μέσα στο Σαν Σίρο! (vids)
Η Ίντερ πανηγύρισε το Πρωτάθλημα μέσα στην έδρα της Μίλαν! (vids)
Μίλαν – Ίντερ: Ο Τουράμ «τελειώνει» τη Μίλαν και το Πρωτάθλημα! (vid)
Τέλος η σεζόν για τον αστέρα της Μπάγερν – Χάνει και το EURO 2024!
Μπάγερν Μονάχου

Ένα τάλιρο η… ταρίφα!

Ακόμα πέντε γκολ «φόρτωσε» στην Άρσεναλ η Μπάγερν Μονάχου και προκρίθηκε στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο… τάλιρο έχει ορίσει την «ταρίφα» της Άρσεναλ η Μπάγερν Μονάχου, η οποία πέρασε σαν σίφουνας από το Λονδίνο επικρατώντας των «κανονιέρηδων» με 5-1, όπως ακριβώς και στην αναμέτρηση της Γερμανίας.

Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και μόλις στο 13ο λεπτό έγιναν απειλητικοί με την κεφαλιά του Ζιρού όμως να περνάει λίγο έξω.

Η Μπάγερν άργησε να βρει τα πατήματά της και στο 20’ο Ουόλκοτ κατάφερε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του με το σουτ του να αιφνιδιάζει τον Νόιερ, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 1-0.

Οι Βαυαροί προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά το σουτ που έκανε ο Λεβαντόφσκι στο 39′ δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Η επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο από το ημίχρονο, φαίνεται πως έπιασε απροετοίμαστη την Άρσεναλ, η οποία ξεκίνησε καλύτερα με τον Ζιρού να χάνει σημαντική ευκαιρία στο 48′, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Κοσιελνί ανέτρεψε τον αντίπαλό του εντός περιοχής, με τον ρέφερι της αναμέτρησης να καταλογίζει το πέναλτι υπέρ της Μπάγερν και να δείχνει στον Γάλλο αμυντικό την κόκκινη κάρτα.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος δεν αστόχησε και έκανε το 1-1.

Οι Λονδρέζοι «πάγωσαν» από την ισοφάριση της Μπάγερν, κάτι που οδήγησε και στο δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων με σκόρερ τον Ρόμπεν στο 68ο λεπτό.

Το παιχνίδι μετά το γκολ του Ολλανδού απέκτησε τυπικές διαδικασίες και δέκα λεπτά μετά ο Ντούγκλας Κόστα ήρθε να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ, με το σουτ του να γράφει το 3-1.

Η Μπάγερν όμως δεν έμεινε εκεί και πριν συμπληρωθούν τα 85′ είχε σκοράρει ακόμα δύο φορές με… δράστη τον Αρτούρο Βιδάλ (80′, 85′), ο οποίος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη-πρόκριση της ομάδας του.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Μπάγερν Μονάχου πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, «φορτώνοντας» με 10 γκολ συνολικά την Άρσεναλ.