Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Ντόρτμουντ

Έφαγε όλο της το… Hamburger η Ντόρτμουντ!

Σπουδαία εντός έδρας νίκη για τη Ντόρτμουντ απέναντι στο Αμβούργο (3-0)

Σπουδαία εντός έδρας νίκη απέναντι στο Αμβούργο πήρε η Μπορούσια Ντόρτμουντ, επικρατώντας με 3-0 για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Μπουντεσλίγκα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν σαφώς πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 13ο λεπτό κατάφεραν να βρουν δίχτυα όταν ο Γκονζάλο Κάστρο εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ και νίκησε τον αντίπαλο κίπερ για το 1-0.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ δεν έμεινε εκεί και απείλησε ξανά στο 28′ με τον Ομπαμεγιάνγκ όμως να μην βρίσκει στόχο παρά την ωραία του προσπάθεια.

Ο Γκαμπονέζος άσος έγινε επικίνδυνος ξανά στο 44′ αλλά ο Άντλερ ήταν σε ετοιμότητα και κράτησε την ομάδα του ζωντανή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Βεστφαλοί προσπάθησαν να φτάσουν και στο δεύτερο γκολ που θα τους «κλείδωνε» τη νίκη, τέρμα που όμως που δεν ήρθε παρά τις όμορφες φάσεις που δημιούργησαν οι Ντεμπελέ (58′), Μορ (60′) και Ομπαμεγιάνγκ (73′ και 76′).

Το γκολ που έγραψε το 2-0 ήρθε εν τέλει στο 81′ όταν ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε όλη την… βρώμικη δουλειά, έβγαλε στον Καγκάβα και εκείνος με άνεση σκόραρε για την ομάδα του.

Το κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους έβαλε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων -ξανά- ο Ομπαμεγιάνγκ με όμορφο τελείωμα.