Ρεάλ: Σκοράρει ο Γκουλέρ στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός στη La Liga! (vid)
Ντε Ρόσι: «Δεν ήξερα τι έπρεπε να κάνω…»!
Ρεάλ Μαδρίτης: Κάθε καλοκαίρι χάνει τον αρχηγό της!
Λοιδορούν συνεχώς τον Ράσφορντ, έτσι αντιδρά ο Τεν Χαγκ!
Το πιστεύει ο Τούχελ: «Ο Γκνάμπρι θα παίξει με Ρεάλ και θα σκοράρει κιόλας»
Νάπολι

Η νίκη στη Νάπολι, η πρόκριση στη Γιουβέντους!

Η Νάπολι επικράτησε της Γιουβέντους με 3-2 αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας.

Τη νίκη αλλά όχι την πρόκριση πανηγύρισε η Νάπολι απέναντι στη Γιουβέντους για το Κόπα Ιτάλια, επικρατώντας της «Μεγάλης Κυρίας» με 3-2, δύο μέρες μετά το μεταξύ τους παιχνίδι για το πρωτάθλημα της Serie A.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και απείλησαν μόλις στο 12′ με το σουτ όμως του Καγεχόν να σταματά στα χέρια του Νέτο.

Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν σταδιακά την πίεσή τους και στο 32′ έφτασαν στο γκολ με τον Ιγκουαΐν να γίνεται κάτοχος της μπάλας και με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Η Νάπολι, με την πλάτη στον τοίχο πλέον, προσπάθησε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ αλλά οι προσπάθειες των Χάμσικ (39′) και Μίλικ (49′, 53′) δεν βρήκαν στόχο.

Στο 53′, ωστόσο, ήρθε η ισοφάριση για τους γηπεδούχους με τον Χάμσικ να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας της «Γηραιάς Κυρίας» και να κάνει το 1-1.

Η απάντηση της Γιουβέντους ήρθε έξι λεπτά αργότερα με τον Κουαδράδο να βρίσκει τον Ιγκουαΐν και εκείνος με ωραίο τελείωμα να κάνει το 2-1.

Η Νάπολι όμως δεν το έβαλε κάτω και δύο λεπτά μετά έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια με τον Μέρτενς να εκμεταλλεύεται το λάθος του Νέτο ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο 67′ και ενώ οι «παρτενοπέι» ήθελαν ακόμα δύο γκολ για να προκριθούν στον τελικό του θεσμού, ο Ινσίγκνιε τροφοδοτήθηκε από τον Καγεχόν και ψύχραιμα έκανε το 3-2, βάζοντας φωτιά στην αναμέτρηση.

Στα είκοσι λεπτά που απέμεναν, η Νάπολι ανέβασε στροφές, πίεσε όσο μπόρεσε, αλλά η Γιουβέντους κρατήθηκε στο ύψος των περιστάσεων, κράτησε το 3-2 μέχρι το σφύριγμα της λήξης και προκρίθηκε στον τελικό όπου θα αναμετρηθεί με τη Λάτσιο για το Κύπελλο Ιταλίας.