Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Οζίλ: «Μπαρτσελόνα, έχεις… χαλάσει! Πάψε να μιλάς για διαιτητές»
Στον τελικό ο Ολυμπιακός, έκαναν το θαύμα τους τα «ερυθρόλευκα» πιτσιρίκια! (vids)
Αποκάλυψη Γκουαρντιόλα – «Ήθελε να φύγει! Εγώ φταίω, δεν του έδινα χρόνο…»
Τσέλσι

Ένα δώρο για… την Τότεναμ (vid)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε τη χάρη στην Τότεναμ επικρατώντας εντός έδρας της Τσέλσι με 2-0.

Στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχτηκε στο “Ολντ Τράφορντ” την Τσέλσι. Οι “κόκκινοι διάβολοι” παρουσιάστηκαν άψογα στημένοι τακτικά και επικράτησαν απόλυτα δίκαι με 2-0 των “μπλε”, η οποίοι πραγματοποίησαν μία από τις χειρότερες φετινές εμφανίσεις τους. Αυτή η ήττα της ομάδας του Κόντε έβαλε ξανά στο κόλπο του τίτλου την Τότεναμ, η οποία μείωσε στο -4 από την πρωτοπόρο Τσέλσι.

O Ζοσέ Μουρίνιο επέλεξε να παρατάξει στον αγωνιστικό χώρο μία πιο αμυντικογενής και σκληροτράχηλη ομάδα προτιμώντας τους Φελαινί και Γιανγκ έναντι των Μχιταριάν και Ιμπραΐμοβιτς.

Η Μάντσεστερ ανέλαβε την κατοχή της μπάλας από το πρώτο λεπτό και ευτύχησε μόλις στο 7ο λεπτό να σκοράρει με τον Ερέρα να κλέβει και να τροφοδοτεί κάθετα τον Ράσφορντ, ο οποίος με άψογο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των “κόκκινων διαβόλων” ωθούσε συνεχώς τον Ντιέγκο Κόστα μακριά από το πεδίο δράσης του με συνέπεια να μην μπορεί να απειλήσει. Παράλληλα, οι Πέδρο και Αζάρ βρίσκονταν εκτός παιχνιδιού κάτι που σε συνδυασμό με τη μηδαμινή δημιουργία από τον άξονα καθιστούσε τους “μπλε” ακίνδυνους.

Αντίθετα, η Γιουνάιτεντ αν και δεν δημιουργούσε κατ΄εξακολούθηση ευκαιρίες ήταν απειλητική κυρίως από τη πλευρά του Μόουζες και ίσως να είχε σκοράρει και ένα δεύτερο τέρμα μέχρι τη λήξη του πρώτου 45λεπτου αν ο Γιανγκ ήταν πιο εύστοχος στην τελική προσπάθεια.

Η Τσέλσι ξεκίνησε το ίδιο νωχελικά το δεύτερο 45 λεπτο όσο και το πρώτο. Ειδικότερα, στο 49 ο λεπτό, ο Ερέρα μετά από μία φάση διαρκείας σούταρε από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα μετά από μία κόντρα στο σώμα του Καντέ.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” παρά το προβάδισμα δύο τερμάτων δεν οπισθοχώρησαν άμεσα επιχειρώντας να ασκήσουν περισσότερη πίεση στην ανάπτυξη της Τσέλσι από πίσω μέχρι το 70ο λεπτό όταν και σταδιακά άρχισαν να κλείνονται στα καρέ τους.

Από την άλλη πλευρά η Τσέλσι όσο και αν κυκλοφορούσε τη μπάλα παράλληλα αδυνατούσε να βρει τους κάθετους διαδρόμους για να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα με συνέπεια να μην δημιουργεί τον παραμικρό κίνδυνο απέναντι από την εστία του Ντε Χέα. Έτσι, η Μάντσεστερ Γιουνάιετεντ κατέκτησε ένα τρίποντο ψυχολογίας καθώς παρέμεινε μέχρι τέλους αυτό το 2-0.