Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Άγιαξ

Πάσχα στην κορυφή για Άγιαξ και Φέγενορντ!

Με νίκες συνέχισαν Άγιαξ (5-1 Χέρενφεν) και Φέγενορντ (2-0 Ουτρέχτη) και παρέμειναν στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Σταθερά στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Ολλανδίας βρίσκονται Άγιαξ και Φέγενορντ, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν με νίκες στην 31η αγωνιστική απέναντι σε Χέρενφεν και Ουτρέχτη αντίστοιχα.

Στο Άμστερνταμ, ο Άγιαξ υποδέχθηκε την δυνατή Χέρενφεν σε ένα παιχνίδι που όμως μόνο δύσκολο δεν αποδείχθηκε για τον Αίαντα.

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό με τέρμα του Γκουτσάνεχαντ αλλά ο Άγιαξ ανέβασε στροφές και έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης στο 24′ με τον Βιργκίβερ να βρίσκει δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν έμειναν εκεί και στο 32′ ο Ντε Λιτ ολοκλήρωσε την ανατροπή για να έρθει ο Κλάασεν στο 42′ και να γράψει το 3-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Άγιαξ συνέχισε να… χτυπάει τη Χέρενφεν με τον Ντόλμπεργκ στο 68′ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και τον Νέρες στο 83′ να ανεβάζουν το δείκτη του σκορ στο 5-1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του «Αίαντα».

Φέγενορντ-Ουτρέχτη

Στο παιχνίδι που έγινε νωρίτερα, η Φέγενορντ υποδέχθηκε την Ουτρέχτη στο Ρότερνταμ και πήρε μία σπουδαία νίκη σε έναν αγώνα που όμως άγχωσε για κάποιο χρονικό διάστημα τους πρωτοπόρους.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά ισορροπημένες με καμία από τις δύο όμως να μην δημιουργεί κάποια αξιόλογη φάση για γκολ.

Στο δεύτερο 45λεπτο ήρθε όλη η ουσία, όταν και η Φέγενορντ ξεκίνησε την αντεπίθεσή της και μόλις στο 48′ άνοιξε το σκορ με τον Τούρνστρα για να έρθει ο Έλια στο 80′ και να κάνει το τελικό 2-0.

Οι νίκες αυτές για Άγιαξ και Φέγενορντ δεν άλλαξαν κάτι ουσιαστικά στη βαθμολογία με την ομάδα του Ρότερνταμ να παραμένει στο +1 και τον «Αίαντα» πλέον να ευελπιστεί σε μία έκπληξη στις τρεις αγωνιστικές που απομένουν για το τέλος του πρωταθλήματος.