Στον τελικό ο Ολυμπιακός, έκαναν το θαύμα τους τα «ερυθρόλευκα» πιτσιρίκια! (vids)
Αποκάλυψη Γκουαρντιόλα – «Ήθελε να φύγει! Εγώ φταίω, δεν του έδινα χρόνο…»
Αρτέτα: «Πάτε καλά; Βάζουμε τόσα γκολ και… λέτε πως έχουμε πρόβλημα»
Τα μεγάλα φαβορί για την Χρυσή Μπάλα – Bye, bye Μέσσι! (pic)
Τσέλσι, πες αλεύρι – Επιστρέφει ο ανεπιθύμητος στο Λονδίνο!
Ρεάλ: Ακραία απόφαση του Αντσελότι – Διώχνει το μεγάλο αστέρι και… ξενέρα!
Τεν Χαγκ… κοιμάσαι – «Δεν αλλάζω άποψη, όσο καλά και αν παίζει»
Ρίχνει… μπουρλότο η Mundo Deportivo: «Ο Ζιντάν αναλαμβάνει την Μπάγερν Μονάχου»
Ο «πυραυλοκίνητος» Γκιρασί ετοιμάζεται για απόβαση στη Μαδρίτη
Guardian: «Η Άρσεναλ αντεπιτίθεται με 180 εκατ. ευρώ για δύο παιχταράδες»
Αξία ανεκτίμητη: Η αγκαλιά του Τζολάκη με τον πατέρα του (pics)
«Άδειασε» την Μπάγερν ο Νάγκελσμαν – Είπε το «ναι» στην Εθνική Γερμανίας
Παρουσιάστηκε η νέα φανέλα – κόσμημα της Εθνικής Ελλάδος (pic)
Λαπόρτα: «Πάμε στη Μαδρίτη για να νικήσουμε τη Ρεάλ»
Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν… νιώθει από κούραση – Θέλει να διαλύσει την Μπαρτσελόνα
Ντόρτμουντ

Μονακό και… ξερός!

Σπουδαία πρόκριση για τη Μονακό που επικράτησε με 3-1 της Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη της απέναντι στη Μπορούσια Ντόρτμουντ, η Μονακό πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Μονεγάσκοι δεν έδειξαν έλεος στους Βεστφαλούς, των οποίων και επικράτησαν με 3-1 παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση για τα ημιτελικά του θεσμού.

Στον αγωνιστικό χώρο, το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ, αφού μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα, ο Κίλιαν Εμπαμπέ εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και με ωραίο μονοκόμματο σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Η Ντόρτμουντ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαχίν στο 14′ σταμάτησε στο δοκάρι του κίπερ των γηπεδούχων.

Τρία λεπτά μετά, η Μονακό έφτασε και σε δεύτερο γκολ όταν ο Λεμάρ έκανε τη σέντρα, ο Φαλκάο μπήκε στη φάση και με ωραία κεφαλιά έγραψε το 2-0 για την ομάδα του, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Ντόρτμουντ μπήκε ξανά στο παιχνίδι όταν και ο Ντεμπελέ βρήκε έξυπνα τον Ρόις και εκείνος ψύχραιμα νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρο, μειώνοντας σε 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν για το δεύτερο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε, με τη Μονακό αντίθετα να φτάνει και σε τρίτο τέρμα όταν μετά από μπαλιά του Λεμάρ, ο Ζερμέν με κοντινό τελείωμα έκανε το 3-1.

Το σκορ δεν άλλαξε ιδιαίτερα μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι οι Μονεγάσκοι πήραν το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.