Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Μπαρτσελόνα

Η εξήγηση πίσω από τον πανηγυρισμό του Μέσι

Πίσω από τον πανηγυρισμό του Λιονέλ Μέσι κρυβόταν μία απολύτως λογική εξήγηση.

O Λιονέλ Μέσι ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του “Ελ Κλάσικο” οδηγώντας τους “μπλαουγκράνα” σε ένα τεράστιο διπλό (2-3) χάρη στην επίτευξη δύο τερμάτων. Με αυτόν τον τρόπο, οι Καταλανοί “έβαλαν ξανά φωτιά” στη διεκδίκηση του τίτλου, καθώς έπιασαν στην κορυφή της βαθμολογίας τους Μαδρίλενους, οι οποίος όμως υπολείπονται έναν αγώνα.

Ένα από τα αξιομνημόνευτα στιγμιότυπα της αναμέτρησης ήταν και ο ιδιαίτερος πανηγυρισμός του Αργεντίνου σούπερ μετά την επίτευξη του νικητήριου τέρματος στο 93ο λεπτό.

Αρκετοί ήταν αυτοί που έσπευσαν να αποδώσουν το συγκεκριμένο πανηγυρισμό στο επίτευγμα των 500 γκολ καριέρας που έφτασε στο χθεσινό “Ελ Κλάσικο”.

Ωστόσο σύμφωνα με την Καταλανική Sport τίποτα από όλα αυτά δεν ισχύουν: “Ο Μέσι ήταν πολύ θυμωμένος με όλα όσα είχαν συμβεί στο γήπεδο. Η κίτρινη κάρτα του Κασεμίρο, η αγκωνιά του Μαρσέλο με συνέπεια να ματώσει στο στόμα, τα συνεχόμενα φάουλ του Κασεμίρο, η κόκκινη κάρτα του Ράμος, η ισοφάριση του Ροντρίγκεζ… Μία σειρά από γεγονότα είχα ξεσηκώσει τον Μέσι. Το γκολ στο 930ο λεπτό προκάλεσε μία έκρηξη θυμού που είχε χτιστεί για να ακολουθήσει η καλύτερη δυνατή εκδίκηση: Ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό κόντρα στη μεγάλη της αντίπαλο που έφερε τη Μπαρτσελόνα στην κορυφή της βαθμολογίας. Γι΄αυτό χωρίς να το έχει προετοιμάσει από πριν με τους συμπαίκτες του κράτησε τη φανέλα μπροστά στο κοινό του Μπερναμπέου αναδεικνύοντας τα όσα είναι ικανός να πράξει. Ήταν απλά η αίσθηση ότι ξεπέρασε τόσα πολλά εμπόδια για να νικήσει τη Ρεάλ με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ένα αλάνθαστο σημάδι ότι κάτι ξεχωριστό συνέβη στο Μπερναμπέου”.