H πανηγυρική selfie του Μαρινάκη με τα τρία δάχτυλα μέσα στην Πόλη (pic)
Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ντόρτμουντ

Έγινε της… Ντόρτμουντ!

Σπουδαία νίκη μέσα στο Μόναχο πήρε η Ντόρτμουντ, επικρατώντας με 3-2 της Μπάγερν, παίρνοντας και το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου.

Σε έναν ημιτελικό ανάλογο του μεγέθους των δύο ομάδων, με πέντε γκολ και δύο ανατροπές, η Μπάγερν Μονάχου υποδέχθηκε τη Μπορούσια Ντόρτμουντ στην «Αλιάνζ Αρίνα», με τους Βεστφαλούς να παίρνουν τη σπουδαία νίκη με 3-2.

Στον αγωνιστικό χώρο, η Ντόρτμουντ μπήκε καλύτερα στο χορτάρι και μόλις στο 4′ απείλησε με τον Ομπαμεγιάνγκ, του οποίου όμως το σουτ δεν βρήκε στόχο.

Η απάντηση της Μπάγερν ήρθε στο 13′ με τον Ριμπερί να μπαίνει με προϋποθέσεις στην αντίπαλη άμυνα, χωρίς όμως να αιφνιδιάζει τον Μπούρκι, που κράτησε το 0-0.

Έξι λεπτά μετά ήρθε το γκολ για την ομάδα του Τούχελ, με τον Ρόις να εκμεταλλεύεται την ελαφρά αδράνεια των αμυντικών της Μπάγερν και να κάνει από κοντά το 1-0.

Οι γηπεδούχοι «πάγωσαν» στιγμιαία από το γκολ της Μπορούσια, κατάφεραν όμως να ανασυνταχθούν και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια στο 28′ με τον Χάβι Μαρτίνεζ να νικά τους αντιπάλους του στον αέρα και με ωραία κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Σα να μην έφτανε αυτό για τη Ντόρτμουντ, η Μπάγερν έφτασε και σε δεύτερο γκολ όταν ο Ριμπερί βρήκε ωραία τον Χούμελς και ο οπισθοφύλακας των γηπεδούχων με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπάγερν μπήκε με τις ίδιες άγριες διαθέσεις αλλά οι προσπάθειες του Ρόμπεν στο 59′ και το 64′ δεν βρήκαν για λίγο στόχο.

Η Ντόρτμουντ δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια και στο 69′ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, με τον Ομπαμεγιάνγκ να εκμεταλλεύεται τη σέντρα του Ντεμπελέ και έγραψε από απόσταση βολής το 2-2.

Η ολική ανατροπή για τους Βεστφαλούς ήρθε πέντε λεπτά αργότερα, στο 74′, όταν και ο Ρόις έγινε αποδέκτης της μπάλας, βρήκε τον Ντεμπελέ και ο τελευταίος δοκίμασε το πόδι του, νικώντας τον Ουλράιχ για το 3-2.

Η Μπάγερν απείλησε ξανά στο 83′ με τον Ρόμπεν αλλά δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι ξανά στα ίσια.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Μπορούσια Ντόρτμουντ προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου πανηγυρικά μέσα στην έδρα της μεγάλης της αντιπάλου.