Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Γκλάντμπαχ

Βίοι… αντίθετοι

Η Γλάντμπαχ έφυγε με το διπλό από την έδρα της Μάιντζ (2-1) και ελπίζει ακόμα σε Ευρωπαϊκή έξοδο την ώρα που η αντίπαλος της μπορεί να μπει μεγάλους μπελάδες σχετικά με την παραμονή της.

Η Γκλάντμπαχ πραγματοποίησε μια χρονιά που είχε πολλές προοπτικές να είναι επιτυχημένη αλλά το μόνο που έμεινε για τα “πουλάρια” είναι μια τελευταία προσπάθεια για έξοδο στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις της νέας σεζόν.

Για να γίνει αυτό η Μπορούσια θα έπρεπε να περάσει από την έδρα της Μάιντζ που παλεύει για την παραμονή της και έρχεται από μεγάλο ματς κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου.

Μετά από ένα πολύ ισορροπημένο ξεκίνημα, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Λάρς Στίντλ στο 31ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν στα πρώτα 45 λεπτά.

Στην επανάληψη οι παίκτες της Μάιντζ ήρθα αντιμέτωποι με το χειρότερο σενάριο καθώς ένα λεπτό μετά την έναρξη ο Σουλτς έδωσε αέρα δυο τερμάτων για την Γκλάντμπαχ.

Η Μπορούσια περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου μέρους και έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Ματίας Ζόμερερ κρατούσε την τύχη στα χέρια της.

Η Μάιντζ κατάφερε να βάλει φωτιά στο ματς δυο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90 όταν ο Ντε Μπλάσις έκανε το γύρισμα και ο Μούτο από κοντά μείωσε σε 2-1 που τελικά έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Με αυτή τη νίκη η Γκλάντμπαχ παραμένει ζωντανή στο κυνήγι ενός Ευρωπαϊκού εισιτηρίου ενώ από την άλλη πλευρά η Μάιντζ περιμένει τα παιχνίδια της Κυριακής που μπορεί να τη φέρουν στη ζώνη του υποβιβασμού.