Λαπόρτα: «Πάμε στη Μαδρίτη για να νικήσουμε τη Ρεάλ»
Μπάγερν Μονάχου: Η UEFA τιμωρεί τους οπαδούς της και η Ρεάλ… χαμογελάει
H πανηγυρική selfie του Μαρινάκη με τα τρία δάχτυλα μέσα στην Πόλη (pic)
Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Ρόμα

Δε «μασάει» από ντέρμπι η Ρόμα!

Σπουδαία νίκη με 4-1 απέναντι στη Μίλαν πήρε η Ρόμα.

Επιβλητική ήταν η Ρόμα στο «Σαν Σίρο» απέναντι στη Μίλαν, της οποίας και επικράτησε με 4-1 για το ντέρμπι της 35ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Serie A.

Οι «τζιαλορόσι» ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν μόλις στο 8ο λεπτό να βρουν δίχτυα, όταν ο Σαλάχ βρήκε τον Τζέκο και εκείνος με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Με τη συμπλήρωση 28′ αγωνιστικών λεπτών και ενώ η Μίλαν δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει, η Ρόμα έφτασε και σε δεύτερο γκολ όταν ο Παρέδες βρήκε τον Τζέκο και ο τελευταίος ψύχραιμα έγραψε το 2-0.

Οι ρυθμοί του αγώνα έπεσαν στη συνέχεια με τη Ρόμα να ελέγχει τα ηνία της αναμέτρησης αλλά τη Μίλαν να είναι αυτή που έφτασε στο πολυπόθητο γκολ στο 76′ με τον Οκάμπος να βρίσκει τον Πάσαλιτς και εκείνος από κοντά έκανε το 2-1.

Η απάντηση των Ρωμαίων ήρθε άμεσα και στο 78′ πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Ελ Σαραουί να τελείωνει υποδειγματικά τη φάση για το 3-1.

Οκτώ λεπτά μετά ο Παλέτα ανέτρεψε τον αντίπαλό του μέσα στην περιοχή της ομάδας του, με τον ρέφερι της αναμέτρησης να καταλογίζει το πέναλτι υπέρ της Ρόμα και να αποβάλλει τον ποδοσφαιριστή των Μιλανέζων.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Ντε Ρόσι, ο οποίος δεν αστόχησε και έκανε το 4-1 για τους «τζιαλορόσι».

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Ρόμα πήρε το πολύτιμο τρίποντο που την διατήρησε στη δεύτερη θέση.