Η Ίντερ πάει για… δυναστεία – Οι δύο παιχταράδες που έχει κλείσει για του χρόνου
Λούκας Βάσκεθ: Ο «ελβετικός σουγιάς» της Ρεάλ Μαδρίτης!
Ίντερ: Έξαλλα πανηγύρια από τους Πρωταθλητές μέσα στο Σαν Σίρο! (vids)
Η Ίντερ πανηγύρισε το Πρωτάθλημα μέσα στην έδρα της Μίλαν! (vids)
Μίλαν – Ίντερ: Ο Τουράμ «τελειώνει» τη Μίλαν και το Πρωτάθλημα! (vid)
Τέλος η σεζόν για τον αστέρα της Μπάγερν – Χάνει και το EURO 2024!
Γκολ τίτλου για την Ίντερ, με τον Ατσέρμπι να «καρφώνει» τη Μίλαν! (vid)
Ολιμπίκ Λυών

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Λυών!

Πρόκριση στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ πήρε ο Άγιαξ, παρά το γεγονός ότι ηττήθηκε με 3-1 από τη Λυών στη Γαλλία.

Σε ένα σπουδαίο παιχνίδι γεμάτο από γκολ, εντάσεις και ανατροπές, η Λυών επικράτησε με 3-1 του Άγιαξ στη ρεβάνς του 4-1 της Ολλανδίας, με τον «Αίαντα» να είναι αυτός όμως που πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ.

Στον αγωνιστικό χώρο, ο Άγιαξ μπήκε σαφέστατα καλύτερα και κατάφερε να απειλήσει μόλις στο 14′ με τον Γιούνες όμως να μην βρίσκει στόχο στο σουτ που επιχείρησε.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έγιναν εκ νέου επικίνδυνοι με τον Ζιέχ όμως να βρίσκει απέναντι του τον Λόπες, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ και κράτησε το «μηδέν» για την ομάδα του.

Στο 27′ ήρθε εν τέλει το γκολ που περίμενε ο Άγιαξ με τον Ντόλμπεργκ να τελειώνει όμορφα την πάσα που δέχθηκε και να ανοίγει το σκορ για τους Ολλανδούς.

Η Λυών «πάγωσε» στιγμιαία από το γκολ του «Αίαντα» αλλά κατάφερε στο 45′ να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με τον Λακαζέτ να εκμεταλλεύεται το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του και να κάνει το 1-1.

Δευτερόλεπτα αργότερα, οι «λιονέ» ολοκλήρωσαν την ανατροπή όταν ο Φεκίρ βρήκε τον Λακαζέτ και εκείνος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 2-1 για τους Γάλλους.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά με στόχο το γκολ που θα έδινε στη μεν Λυών την ευκαιρία να πάει το παιχνίδι στην παράταση και στον δε Άγιαξ το εισιτήριο για τον τελικό.

Το τέρμα αυτό ήρθε για τους γηπεδούχους, οι οποίοι παρά τις χαμένες ευκαιρίες με τους Ντιακαμπί (51′), Φεκίρ (65′) και Ριμπούς (76′), κατάφεραν να σκοράρουν εννιά λεπτά πριν τα 90′ με τον Γκεζάλ να τελειώνει ιδανικά τη φάση και να κάνει το 3-1 για τη Λυών.

Ο Άγιαξ προσπάθησε να βρει το τέρμα που θα του «κλείδωνε» το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό αλλά οι Σάντσεζ (64′) και Φαν ντε Μπικ (79′) δεν βρήκαν δίχτυα με τις προσπάθειές τους.

Σα να μην έφτανε αυτό για τον «Αίαντα» ήρθε και η αποβολή του Βιργκίβερ στο 84′, ο οποίος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια.

Η Λυών πίεσε για το τέταρτο γκολ, το οποίο όμως παρά τις ευκαιρίες των Λακαζέτ (87′) και Κορνέ (88′), δεν ήρθε και έτσι ο Άγιαξ πήρε την αγχωτική πρόκριση για το μεγάλο ραντεβού στη Στοκχόλμη.