Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Ευρώπη

Μετά το 1999…πρωταθλήτρια Ολλανδίας ξανά!

Η Φέγενορντ στέφθηκε πρωταθλήτρια Ολλανδίας,καθώς επικράτησε με 3-1 της Χέρακλες!

Η Φέγενορντ στέφθηκε πρωταθλήτρια Ολλανδίας καθώς επικράτησε στην τελευταία αγωνιστική με 3-1 της Χέρακλες και κατέκτησε το 15ο πρωτάθλημα της ιστορίας της.Να υπενθυμίσουμε πως τελευταίο πρωτάθλημα της Φέγενορντ ήταν το μακρινό 1999!

Η αναμέτρηση άρχισε ιδανικά για τους γηπεδούχους οι οποίοι ήθελαν μόνο νίκη,καθώς πριν καν συμπληρωθεί το 1′ έκαναν το 1-0 με τον Νριρκ Κάουτ,με τους φιλάθλους να ξεσπόυν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς,ενώ στο 12΄ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το 2-0 με κοντινή κεφαλιά.

Στην συνέχεια οι ποδοσφαιριστές της Φέγενορντ κατέβασαν τον ρυθμό και έδειξαν πως ήθελαν να διασφαλίσουν το υπέρ τους 2-0.Οι γηπεδούχοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση τους,με τον Ντιρκ Κάουτ να πετυχαίνει χατ-τρικ στο 84′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι!Η Χέρακλες μείωσε σε 3-1,ωστόσο κανείς δεν μπορούσε να χαλάσει το πάρτι που είχε στηθεί στην έδρα της Φέγενορντ!

Με τη λήξη της αναμέτρησης,ποδοσφαιριστές,τεχνικό τιμ και φιλάθλοι της Φέγενορντ ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς,για την πανάξια κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Βίλεμ-Άγιαξ  1-3

Ο Άγιαξ φιλοξενήθηκε από την Βίλεμ,με τον Αίαντα να κάνει το καθήκον του επικρατώντας με 3-1 και πλέον εστιάζει στο μεγάλο τελικό με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Ντόλμπεργκ στο 38′ με κοντινή προβολή,ενώ ο Σάντσες διπλασσίασε τα τέρματα για την ομάδα του στο 48′.Ο Κλάασεν έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του Άγιαξ κάνοντας το 3-0 στο 68′.Το μόνο που κατάφερε η Βίλεμ ήταν να μειώσει σε 3-1 στο 82′.

Αϊντχόφεν-Τσβόλε 4-1

Η αδιάφορη Αϊντόφεν φιλοξένησε την Τσβόλε και επικράτησε με 4-1.Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 29′ με τον Βαν Ντε Βάπερτ,με τους γηπεδούχους να μην έχουν καλή αγωνστική παρουσία,στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε καλύτερος ρυθμός στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο γκολ.Ωστόσο μέσα σε 2 λεπτά ήρθε η απόλυτη ανατροπή για τους γηπεδούχους με τα τέρματα των Μορένο (78′) και Αρίας (79′),ενώ Λάμερς και Ράμσελαρ διαμόρφωσαν το τελικό 4-1.