Λούκας Βάσκεθ: Ο «ελβετικός σουγιάς» της Ρεάλ Μαδρίτης!
Ίντερ: Έξαλλα πανηγύρια από τους Πρωταθλητές μέσα στο Σαν Σίρο! (vids)
Η Ίντερ πανηγύρισε το Πρωτάθλημα μέσα στην έδρα της Μίλαν! (vids)
Μίλαν – Ίντερ: Ο Τουράμ «τελειώνει» τη Μίλαν και το Πρωτάθλημα! (vid)
Γκολ τίτλου για την Ίντερ, με τον Ατσέρμπι να «καρφώνει» τη Μίλαν! (vid)
Αποκαλύφθηκε ο διάλογος των διαιτητών για τη μεγάλη φάση της Μπαρτσελόνα!
Άντζελο Σίνα, ο αφανής ήρωας του Ολυμπιακού με τις απίστευτες αποκρούσεις του! (vid)
Μόντριτς για επιστροφή στην Premier League: «Ποτέ δε ξέρεις»!
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΔΙΕΛΥΣΕ ΤΗ ΜΙΛΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕ! (vids)
Ο Αρτέτα έδωσε μία μοναδική απάντηση όταν ρωτήθηκε ποιους παίκτες θα αγόραζε με 1 δις λίρες! (vid)
Φουλ για το τρόπαιο ο Ολυμπιακός με ΤΡΙΑ γκολ σε επτά λεπτά! Όνειρο το 3-0 με ψαλιδάκι! (vids)
Τρομερή Μπολόνια, 2-0 μέσα στο «Ολίμπικο» στο ημίχρονο! (vid)
Αποχωρεί από την Τσέλσι ο Τιάγκο Σίλβα!
Γιουβέντους

Άλλο ένα στέμμα στην «Κυρία»!

Το Κύπελλο Ιταλίας κατέκτησε η Γιουβέντους επικρατώντας στον τελικό της Λάτσιο με 2-0.

Κυπελλούχος Ιταλίας αναδείχθηκε η Γιουβέντους, η οποία στον τελικό του θεσμού επικράτησε της Λάτσιο με 2-0 μέσα στο «Ολίμπικο» της Ρώμης.

Στον αγωνιστικό χώρο, αυτή που απείλησε πρώτη ήταν η Λάτσιο όταν μόλις στο 6′ είχε φτάσει μία ανάσα από το γκολ με το σουτ του Κεϊτά να βρίσκει στο δοκάρι ενώ δευτερόλεπτα μετά ο Ιγκουαΐν ανάγκασε τον Στρακόσια να επέμβει σωτήρια και να κρατήσει το «μηδέν».

Στα επόμενα λεπτά του αγώνα, η Γιουβέντους ανέβασε στροφές και επιβεβαίωσε από νωρίς τον τίτλο του φαβορί στην αναμέτρηση αφού μόλις στο 12ο λεπτό κατάφερε να βρει δίχτυα όταν ο Σάντρο βρήκε τον Ντάνι Άλβες και εκείνος με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0.

Η «Μεγάλη Κυρία» συνέχισε να πιέζει και στο 19′ ο Ιγκουαΐν βρέθηκε σε απόσταση βολής αλλά ο κίπερ των «λατσιάλι» ήταν σε ετοιμότητα.

Το δεύτερο γκολ για τη Γιουβέντους δεν άργησε να έρθει αφού στο 21′ ο Μπονούτσι εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας μετά από εκτέλεση κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του και από κοντά έκανε το 2-0.

Η Λάτσιο προσπάθησε να αντιδράσει αλλά μάταια αφού τόσο στο 33′ όσο και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, οι Ιμόμπιλε και Σάβιτς αντίστοιχα δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα στις προσπάθειές τους.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Ρώμης συνέχισε να πιέζει ψάχνοντας το γκολ που θα την έβαζε στο παιχνίδι ξανά, αλλά αυτό δεν ήρθε παρά τις σημαντικές ευκαιρίες που είχαν οι Άντερσον (54′) και Ιμόμπιλε (58′).

Η συνέχεια του αγώνα ήταν απόλυτα ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν αξιόλογες φάσεις και το σκορ να παραμένει ίδιο μέχρι το σφύριγμα της λήξης, το οποίο και βρήκε τη Γιουβέντους Κυπελλούχο Ιταλίας για ακόμα μία φορά στην ιστορία της.