Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Home Page

Δεν χαρίζει η μπενφικα

Η Μπενφίκα με γκολ στο 90 έφυγε από την έδρα της Μποαβίστα με το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) και πλέον μπορεί να κοιτάζει τη νέα σεζόν.

Από την περασμένη αγωνιστική η Μπενφίκα έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά το φετινό πρωτάθλημα που είναι και το τέταρτο στα τέσσερα τελευταία χρόνια.

Οι “αετοί” παρατάχθηκαν στην έδρα της Μποαβίστα με κάποιες αλλαγές και για μεγάλο διάστημα δεν έδειξαν μεγάλη διάθεση να κυνηγήσουν το ματς.

Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι που έκαναν ρεκόρ συγκομιδής βαθμών, ήθελαν μια μεγάλη νίκη για να κλείσουν με πανηγυρικό τρόπο μια επιτυχημένη χρονιά που τους έφερε στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Η Μποαβίστα κατάφερε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα καθώς πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο είχε ανοίξει το σκορ με τον Ρενάτο Σάντος και με αυτό το γκολ πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Μπενφίκα είχε κάποιες καλές στιγμές αλλά στο 52ο λεπτό οι “ασπρόμαυροι” διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Αντρέ Σέμπρι.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν 2-1 με το 15o τέρμα του Κώστα Μήτρογλου 71ο λεπτό και με τη συμπλήρωση των 90 έφεραν το ματς στα ίσα με τον Μπράνιμιρ Καλάιτσα.

Με αυτό τον τρόπο η Μπενφίκα δεν έκλεισε με ήττα τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις και πλέον μπορεί να βάλει μπρος τον σχεδιασμό της για τη νέα σεζόν.