Βερτόνχεν: «Αξίζαμε τη νίκη κόντρα στη Τσέλσι»

Ο στόπερ της Τότεναμ, Γιαν Βερτόνχεν, θεωρεί ότι η ήττα από την Τσέλσι ήταν ένα άδικο αποτέλεσμα για τα «σπιρούνια».

Στο σύγχρονο ποδόσφαιρο η κατοχή της μπάλας από μόνη της δε σου κερδίζει πια τίποτα. Αντίθετα, οι ομάδες που οχυρώνονται πίσω από την μπάλα και επιλέγουν να «χτυπήσουν» στην κόντρα επίθεση συχνά επικρατούν των αντιπάλων τους με το πρόσφατο παράδειγμα της εκτός έδρας νίκης της Τσέλσι επί της Τότεναμ να επιβεβαιώνει του λόγου του αληθές.

Τα «σπιρούνια» διέθεταν το 68% της κατοχής της μπάλας και παρόλο που δημιούργησαν διπλάσιες ευκαιρίες από αυτές των αντιπάλων τους, αντίκρισαν τους «μπλε» να αποδρούν με το διπλό από το «Γουέμπλεϊ».

Ειδικότερα, το σκορ για τους πρωταθλητές Αγγλίας άνοιξε με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Αλόνσο για να ισοφαριστούν με αυτογκόλ του Μπατσουαγί στο 80ο λεπτό. Ωστόσο, ο Μάρκος Αλόνσο απέδειξε για μία ακόμη φορά γιατί θεωρείται ένα από τα ποιοτικότερα μπακ στο νησί και με ένα δυνατό συρτό σουτ λίγα λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 2-1 χαρίζοντας μία τεράστια νίκη για ψυχολογικούς λόγους στη Τσέλσι.

Παρ΄όλα αυτά, ο στόπερ των «πετεινών», Γιαν Βερτόνχεν, με δηλώσεις του χαρακτήρισε άδικο το τελικό αποτέλεσμα για την ομάδα του: «Είναι ξεκάθαρο ότι αξίζαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Ήμασταν κυρίαρχοι για 80 λεπτά. Νιώσαμε ισχυρότεροι ακόμα και στο ημίχρονο, δεν ήμασταν αγχωμένοι. Είπαμε ότι θα νικήσουμε και ότι θα ανατρέψουμε το παιχνίδι. Χρειάστηκε να περιμένουμε για την ισοφάριση και όταν πραγματοποιήθηκε αναμέναμε τουλάχιστον να πάρουμε το βαθμό αν όχι τη νίκη».

Σχόλια και τοποθετήσεις με υβριστικό περιεχόμενο, κατά των αρθρογράφων της ιστοσελίδας και κατά προσώπων, θα διαγράφονται. Όλα τα σχόλια περνούν από έλεγχο και οι συντάκτες του sportsking.gr, μπορούν να τροποποιήσουν ένα σχόλιο προκειμένου να εμφανιστεί στη παρούσα σελίδα.