Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
TIMES: «Προσωπική επιλογή του Κλοπ ο Νούνιες. Άλλον ήθελε η Λίβερπουλ»
Γκουαρντιόλα: «Μην ξεγράφετε ποτέ τη Λίβερπουλ… Εγώ την υπολογίζω!»
Ποιο άγχος; Η Σίτι «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο την Μπράιτον! (vids)
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Γερμανία

Με «σβηστές μηχανές» η Γερμανία

Η Γερμανία πήρε δύσκολη νίκη επί της Τσεχίας με το αποτέλεσμα να αδικεί τους γηπεδούχους.

Στον αγώνα που άνοιξε τα προκριματικά του τρίτου ομίλου για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας, η Γερμανία ήταν το απόλυτο φαβορί απέναντι στην Τσεχία η οποία βρίσκεται στην τρίτη θέση του ομίλου κάτω από την βόρεια Ιρλανδία.

Παρόλα αυτά ήταν το πιο όμορφο παιχνίδι της σημερινής ημέρας με τις δύο ομάδες να παίζουν ωραίο ποδόσφαιρο, ένα παιχνίδι που άξιζε να κάτσεις και να δεις, παρόλο που τα «πάντσερ» είχαν κατοχυρώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ξεχωριστή μνεία στον Τζόσουα Κίμιχ ο οποίος ξεκίνησε και πάλι βασικός για 20ο συνεχόμενο παιχνίδι, βγάζοντας σε όλα 90λπετο. Ο μόνος που το χει καταφέρει σε όλες της διοργανώσεις από το ρόστερ της Γερμανίας.

Οι μαχητικοί Τσέχοι προσπάθησαν αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι σε μία κουρασμένη και νωθρή Γερμανία. Πλέον τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για τους Τσέχους όντς τρίτοι στον βαθμολογικό πίνακα του 3ου ομίλου.

Ο αγώνας

Στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού η Γερμανία μπήκε δυνατά και με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του Κονφιντερέισον Καπ λίγες εβδομάδες πριν, πέτυχε νωρίς το γκολ μόλις στο 4ο λεπτό μετά από άριστο συνδυασμό Εζίλ και Βέρνερ με τον επιθετικό της Λειψίας να πετυχαίνει το 1-0.

Συνεχίζει να σκοράρει ακατάπαυστα ο Τίμο Βέρνερ έχοντας 4 γκολ στα 4 τελευταία παιχνίδια με την εθνική όπως έκανε και στο παρελθόν με όλες τις μικρές εθνικές της Γερμανίας. Ένα ημίχρονο που με βάση τις ευκαιρίες η Τσεχία άξιζε το κάτι παραπάνω αφού είχε 8 ευκαιρίες για γκολ έναντι 7 των Γερμανών.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν η Τσεχία πίεσε και όσο έβλεπε ότι η ώρα περνούσε και ταυτόχρονα τα περιθώρια στένευαν διότι η Βόρειος Ιρλανδία ήταν μπροστά στο σκορ έκανε το καθήκον της.

Με ένα εκπληκτικό γκολ ο πιο ποιοτικός ίσως παίκτης της Τσεχίας, ο Νταριντά έκανε το 1-1 με σουτ έξω από την περιοχή του Τερ Στέγκεν στο 78ο λεπτό. To παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει καθώς οι Γερμανοί είχαν την τελευταία λέξη του παιχνιδιού και σε μία ανύποπτη στημένη φάση ο Κρόος θα κάνει την σέντρα και ο Χούμελς με πολύ ωραία κεφαλιά (σε οριακή θέση) θα κάνει το 1-2 στο 88′.

Καθόλου καλή η Γερμανία στο σημερινό παιχνίδι η οποία μπορεί να είχε καθαρίσει την πρόκριση αλλά η απόδοσή της για την ποίοτητά της ήταν κάτω του αναμενόμενου.

Συνθέσεις:

ΤΣΕΧΙΑ: Βάτσλικ, Γκεμπρέ Σελασιέ, Κάλας, Σούχι, Νόβακ, Μπόριλ, Κόπιτς, Σόουτσεκ, Νταρίντα, Γιάνκτο, Κρμέντσικ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Τερ Στέγκεν, Κίμιχ, Χούμελς, Γκίντερ, Χέκτορ, Κρόος, Στιντλ, Μίλερ, Εζίλ, Μπραντ, Βέρνερ