Μέσι λαμπρός την οδηγεί

Στο +4 από Ρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης η Μπαρστελόνα που κέρδισε Ράκιτιτς και Εσπανιόλ στο «derbi Barceloní»

Η Μπαρτσελόνα αντιμετώπιζε την Εσπανιόλ στο «derbi Barceloní», το Ντέρμπι δηλαδή μεταξύ των δύο ομάδων της Καταλονίας. Η Μπαρτσελόνα με την παράδοση υπέρ της καθώς στις μεταξύ τους αναμετρήσεις έχει 96 νίκες σε 167 αναμετρήσεις είχε από την αρχή το αβαντάζ.

Εκτός αυτού οι Μπλαουγκράνα ήθελαν να εκμεταλευτούν και την γκέλα της Ρεάλ Μαδρίτης μετά το ισόπαλο 1-1 με την Λεβάντε σήμερα το μεσημέρι.

Ο αγώνας

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε από την αρχή έχοντας την υπεροχή χωρίς όμως να απειλεί με αξιώσεις την εστία του Πάου Λόπεθ. Από το 15ο λεπτό όμως και μετά ο ρυθμός ανέβηκε και με σέντρα του Μέσι από δεξιά, ο Σουάρες έναε γύρισμα με κεφαλιά στον Ράκιτιτς στη μικρή περιοχή, αλλά ο Κροάτης δεν φτάνει την μπάλα. Μετά από 4 λεπτά η Μπαρτσελόνα θα κάνει και πάλι ευκαιρία για γκολ αλλά αυτή τη φορά το απευθείας φάουλ του Σουάρες θα βρεθεί στα χέρια του γκολκίπερ της Εσπανιόλ.

Ότι δεν είχε καταφέρει μέχρι τότε η Μπαρτσελόνα το κατάφερε ο Μέσι στο 26ο λεπτό όταν η κάθετη του Ράκιτιτς βρίσκει τον Αργεντίνο ο που αποφεύγει έναν αντίπαλο στο ύψος του πέναλτι και κάνει το 1-0. Κακώς μέτρησε το γκολ καθώς ο Μέσι δέχεται την ασίστ από θέση οφσάιντ πετυχαίνοντας 18 γκολ (έχει και 10 ασίστ) στα 28 ντέρμπι με Εσπανιόλ.

Η Μπαρτσελόνα αποκτά αυτοπεποίθηση και θα πετύχει και δεύτερο γκολ στο ’35 όταν από αντεπίθεση , η μπάλα πάει στον Μέσι στην περιοχή, αυτός κόβεται, αλλά τη μαζεύει ο Ντεουλοφέου από αριστερά, που προσπαθεί να του την ξαναδώσει στη μικρή περιοχή και ο Αργεντινός με τάκλιν κάνει το 2-0. Λίγο τυχερό το γκολ στην αρχή φάνηκε ως αυτογκόλ αλλά τελικά δεν ήταν.

To ημίχρονο επιφύλασσε ακόμα ένα δοκάρι για την Εσπανιόλ στο ’43 με τον Πιάτι ενώ για την ιστορία να πούμε ότι ο Μέσι έφτασε τα 981 γκολ σε 1.081 (0,907 ανά ματς) παιχνίδια για κάποια διοργάνωση και σε φιλικά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία της Εσπανιόλ με τον Πιατί να προσπαθεί ανεπιτυχώς να κρεμάσει τον Ντερ Στέκεν. Από εκεί και μετά υπάρχει μονόλογος των γηπεδούχων, στο ’53 και στο ’55 ο Μέσι χάνει δύο ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ. Το οποίο όμως ήρθε για την ομάδα του Μέσι στο 67ο λεπτό όταν ο Σουάρες καθυστερεί στην περιοχή, αλλά προλαβαίνει να δώσει στον Μέσι που από το ύψος του πέναλτι κάνει το προσωπικό χατ τρικ (3-0).

Στη συνέχεια ο Βαλβέρδε πέρασε σε αλλαγή το Ντεμπελέ στην θέση του Ντεολοφέου, την δεύτερη πιο ακριβή μεταγραφή του καλοκαιριού (150 εκ. ευρώ). Μετά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τις δύο ομάδες να έχουν από μία αξιοσημείωτη φάση. Η Εσπανιόλ στο ’82 μετά από σουτ του Ντιντάκ (ναι είναι ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ) και η Μπαρτσελόνα στο ’86, φάση την οποία την μετέτρεψε σε γκολ ο Πικέ για το 4-0 μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του ιδίου. Στο ’91 ήρθε και το 5-0 ως κερασάκι στην τούρτα που λέγετε Κάμπ Νου με ασίστ Ντεμπελέ και γκολ Σουάρεζ.

Σχόλια και τοποθετήσεις με υβριστικό περιεχόμενο, κατά των αρθρογράφων της ιστοσελίδας και κατά προσώπων, θα διαγράφονται. Όλα τα σχόλια περνούν από έλεγχο και οι συντάκτες του sportsking.gr, μπορούν να τροποποιήσουν ένα σχόλιο προκειμένου να εμφανιστεί στη παρούσα σελίδα.