Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Home Page

Γιουνάιτεντ made in… Belgium!

Σπουδαία νίκη με 3-0 πέτυχε επί της Βασιλείας η Γιουνάιτεντ ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας απέδρασε με το «διπλό» από την έδρα της Μπενφίκα (2-1).

Με δύο γκολ από τους δύο Βέλγους της, Φελαϊνί και Λουκάκου και ακόμα ένα από τον Μάρκους Ράσφορντ (μπαλιά του Φελαϊνί), η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «καθάρισε» στο «Ολντ Τράφορντ» τη Βασιλεία με 3-0 για την πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι «κόκκινοι διάβολοι» ξεκίνησαν καλύτερα, βρήκαν γρήγορα τα πατήματά τους στο χορτάρι και κυνήγησαν το γκολ που θα τους έβαζε από νωρίς μπροστά στο σκορ.

Με κύριο εκφραστή κινδύνου τον Μικιταριάν (14′, 23′, 24′), η Γιουνάιτεντ είχε περιορίσει τους αντιπάλους της στο μισό γήπεδο και απειλούσε σταθερά, ψάχνοντας το γκολ.

Γκολ το οποίο εν τέλει ήρθε στο 35′ από τον Μαρουάν Φελαϊνί, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο κίπερ και χωρίς πρόβλημα έγραψε το 1-0 για την ομάδα του.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο για τη Γιουνάιτεντ. Με γκολ. Το χρονόμετρο ήταν στο 53ο λεπτό όταν ο Μπλιντ έβγαλε τη σέντρα και ο Ρομέλου Λουκάκου με υποδειγματική κεφαλιά έκανε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν, κάτι που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί η Γιουνάιτεντ, η οποία έφτασε και σε τρίτο τέρμα με τον Μάρκους Ράσφορντ στο 84ο λεπτό του αγώνα δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Μπενφίκα-ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Την ίδια ώρα στην Πορτογαλία, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφευγε με το «διπλό» από την έδρα της Μπενφίκα, της οποίας και επικράτησε και μάλιστα με ανατροπή με 2-1.

Το σκορ για τους «αετούς» άνοιξε στο 50ο λεπτό του αγώνα ο Σεφέροβιτς μετά από μπαλιά του Ζίφκοβιτς.

Οι Ρώσοι όμως δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και εκμεταλλευόμενοι το πέναλτι που κέρδισαν στο 62′, έφεραν το ματς στα ίσια χάρη σε γκολ του Βιτίνιο.

Την ολική ανατροπή στο σκορ πραγματοποίησε στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ζαμαλέτιντοφ με κοντινό τελείωμα.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι οι Μοσχοβίτες απέδρασαν με το τρίποντο της νίκης.