Η Τσέλσι τα έβαζε ο… Άλισον τα έπιανε

Η εκπληκτική Τσέλσι πέτυχε 6 γκολ απέναντι στην Καραμπάκ ενώ Ρόμα και Ατλέτικο Μαδρίτης ήρθαν ισόπαλες 0-0.

Σε ένα από τα πιο ωραία παιχνίδια της αποψινής βραδιάς η Ρόμα και η Ατλέτικο Μαδρίτης αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0 ενώ η Τσέλσι πέρασε ένα πολύ εύκολο βράδυ απέναντι στην Καραμπάκ φιλοδωρώντας την με 6 γκολ.

Στο πρώτο από τα δύο παιχνίδια που άνοιξαν την αυλαία του τρίτου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ η Ρόμα υποδέχτηκε την Ατλέτικο Μαδρίτης σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι το οποίο όμως δεν είχε γκολ.  Και στην ουσία το γκολ ήταν το μόνο που έλειπε από τον αγώνα καθώς κατά τα άλλα οι δύο ομάδες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους.

Στην αρχή του ημιχρόνου η Ατλέτικο μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα πίεσε όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τη Ρόμα που στη συνέχεια κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ατλέτικο μπήκε αποφασισμένη να πετύχει το γκολ είχε πολλές ευκαιρίες με κορυφαία αυτή στις καθυστερήσεις με τον Σαούλ αλλά ο Άλισον ήταν πανταχού παρών. Ο τερματοφύλακας των Ρωμαίων είχε 9 επεμβάσεις στον σημερινό αγώνα περισσότερες από κάθε γκολκίπερ στην σημερινή αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Ισπανοί βέβαια εμφανίστηκαν πιο έτοιμοι σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο σε ένα 2ρο ημίχρονο που δικαιωματικά τους άνηκε. Το γκολ δεν ήρθε ποτέ οι δύο ομάδες άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς για το επόμενο παιχνίδι σε έναν ανοικτό όμιλο.

ΡΟΜΑ: Άλισον, Μπρούνο Πέρες, Μανωλάς, Ζουάν Ζεζούς, Κολάροβ, Ντε Ρόσι, Στρόουτμαν, Ναϊνγκολάν (79′ Πελεγκρίνι), Ντεφρέλ (68′ Φάσιο), Περότι, Τζέκο (89′ Ελ Σααραουί).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χουάνφραν, Σάβιτς, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς, Γκάμπι (62′ Καράσκο), Πάρτεϊ, Κόκε, Σαούλ, Γκριεζμάν (79′ Γκαϊτάν), Βιέτο (58′ Κορέα).

Όσον αφορά το άλλο παιχνίδι του ομίλου, αυτό μεταξύ Τσέλσι και Καραμπάκ είχε ότι έλειπε από το προηγούμενο δηλαδή γκολ. Οι Λονδρέζοι φιλοδώρησαν με 6 γκολ την Καραμπάκ πατώντας «γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο και πετυχαίνοντας 4 γκολ.  Αξίζει να σημειώσουμε εδώ πως 3 από τους 5 σκόρερ της Τσέλσι πέτυχαν γκολ για πρώτη φορά στην καριέρα τους στο Τσάμπιονς Λιγκ (Μπατσουαγί, Αθπιλικουέτα, Ζαπακόστα).

Όσον αφορά τον αγώνα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο ‘5 με τον Πέδρο ενώ ο Ζαπακόστα έκανε δύο τα τέρματα των «μπλε» στο ’30 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι πήρε «φωτιά» πετυχαίνοντας 4 τέρματα, στο ’55 με τον Αθπιλικουέτα, στο ’71 με τον Μπακαγιόκο και στο ’76 και ’82 με τον Μπατσουαγί.

Αυτό ήταν πρώτο εναρκτήριο παιχνίδι για ομίλους Τσάμπιονς Λιγκ που κερδίζει ο Κόντε και το καταφέρνει με την Τσέλσι για πρώτη φορά.

Στατιστικά: Σουτ 16-7 για τους «μπλε», Ακρίβεια πάσας 86%-84%, ευκαιρίες 9-3, κατοχή 53%-47%

ΤΣΕΛΣΙ (5-4-1): Κουρτουά, Τζαπακόστα, Αθπιλικουέτα (75′ Ρίντιγκερ), Κρίστενσεν, Κέιχιλ, Μάρκος Αλόνσο, Καντέ (63′ Μπακαγιοκό), Φάμπρεγας, Ουίλιαν, Πέδρο (58′ Αζάρ), Μπατσουαγί.

ΚΑΡΑΜΠΑΚ: Σέχιτς, Μεντβέντεβ, Σαντίκοβ (70′ Μεντέτοβ), Χουσεΐνοβ, Ρέζνιτσακ, Καράγεβ (70′ Ντινίγεβ), Ρίτσαρντ Αλμέιδα, Μίτσελ, Γκεριέ, Πέντρο Ενρίκε (77′ Ταρίκ Ελιουνούσι), Εντλόβου.

Σχόλια και τοποθετήσεις με υβριστικό περιεχόμενο, κατά των αρθρογράφων της ιστοσελίδας και κατά προσώπων, θα διαγράφονται. Όλα τα σχόλια περνούν από έλεγχο και οι συντάκτες του sportsking.gr, μπορούν να τροποποιήσουν ένα σχόλιο προκειμένου να εμφανιστεί στη παρούσα σελίδα.