Έπιασε κορυφή η Ντόρμουντ και…ορκίστηκε να την κρατήσει!

Η Ντόρτμουντ διέλυσε την Γκλάντμπαχ με 6-1 και πλέον βρίσκεται μόνη στην κορυφή του γερμναικού πρωταθλήματος!

Η Μπορούσια Ντόρμτουντ επικράτησε εύκολα με 6-1 της Γκλάντμπαχ και πλέον βρίσκεται μόνη πρώτη με 16 βαθμούς,αφήνοντας πίσω την Μπάγερν Μονάχου!

Οι Βεσταφλοί μπήκαν αποφασισμένοι στο ματς και έδειξαν από την αρχή πως δεν είναι πρόθυμοι για…πολλά πολλά.Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 28′ με τον Φιλίπ να εκμεταλλεύεται την σέντρα του Ομπαγενιάγκ και να γράφει το 1-0.Η πίεση στα καρέ των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο 38′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής σημείωσε το 2-0 με δυνατό σουτ.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά για την Γκλάντμπαχ λίγα δευτερόλεπτα πριν τελειώσει το ημίχρονο η Ντόρτμουντ έκανε το 3-0 με τον Ομπαμεγιάνγκ,ξεσπώνατας σε έξαλλους πανηγυρισμούς,ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έκαναν ίσως την χειρότερη εμφάνιση της φετινής σεζόν!

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο,έτσι άρχισε και το δεύτερο,δηλαδή με γκολ για τους γηπεδούχους,με τον Γκαμπονέζο να διαμορφώνει το 4-0 και να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη των Βεστφαλών!

Τα γκολ έπεφταν «βροχή» για την Ντόρτμουντ καθώς στο 62′ ο Ομπαμεγιάνγκ σημείωσε χατ-τρικ και έκανε το 5-0 με κοντινό σουτ,με την Γκλάντμαχ να βρίσκεται σε…άλλο γήπεδο!Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 5-1 με τον Στιντλ,αλλά πλέον ήταν αργά.Η Ντόρτμουντ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη με τον Βάιγκλ να σημειώνει με ένα απίθανο σουτ το 6-1 με το γήπεδο να παίρνει «φωτιά»!

Σχόλια και τοποθετήσεις με υβριστικό περιεχόμενο, κατά των αρθρογράφων της ιστοσελίδας και κατά προσώπων, θα διαγράφονται. Όλα τα σχόλια περνούν από έλεγχο και οι συντάκτες του sportsking.gr, μπορούν να τροποποιήσουν ένα σχόλιο προκειμένου να εμφανιστεί στη παρούσα σελίδα.