Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Σεβίλλη

Φτιάχνει…Φρούριο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στο νέο της γήπεδο, αυτή τη φορά επικρατώντας με 2-0 επί της Σεβίλλης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ατλέτικο να έχει περισσότερο τη μπάλα στα πόδια της στα πρώτα λεπτά αλλά η Σεβίλλη ισορρόπησε γρήγορα.

Οι δυο ομάδες είχαν κλείσει πολύ καλά τους χώρους και για μεγάλο διάστημα το παιχνίδι παιζόταν στο χώρο του κέντρου. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή όταν ο Σαράμπια έκανε το σουτ που σταμάτησε στο δοκάρι του Όμπλακ.

Οι “ροχιμπλάνκος” απάντησαν με τον ίδιο τρόπο στις χαμένες ευκαιρίες με το δυνατό σουτ του Φελίπε Λουίς να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Σέρχιο Ρίκο.

Αυτές ήταν και οι μοναδικές τελικές προσπάθειες μπροστά από τις δυο εστίες και κάπως έτσι το ημίχρονο τελείωσε χωρίς τέρματα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Ατλέτικο που χρειάστηκε μόλις ένα λεπτό για να ανοίξει το σκορ με τον Γιανίκ Καράσκο. O Βέλγος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και αφού πέρασε και τον Σέρχιο Ρίκο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Όπως είναι λογικό η Σεβίλλη βγήκε μπροστά για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης αλλά άφησε πολύ μεγάλα κενά στην άμυνα της κάτι που πλήρωσε στο 69ο λεπτό. Μετά από φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε στα πόδια του Αντουάν Γκριεζμάν που με ωραίο σουτ έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Στα λεπτά που έμεναν οι Ανδαλουσιάνοι προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι αλλά ο Γιαν Όμπλακ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα σε κάποια φάση.

Το σκορ δεν άλλαξε και η Ατλέτικο πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο νέο γήπεδο δείχνοντας πως θα είναι δύσκολο για κάποια ομάδα να φύγει νικήτρια από το Γουάρντα Μετροπολιτάνο.