Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Ρεάλ Μαδρίτης

Ο Ίσκο έλυσε το γόρδιο δεσμό (vid)

Με ακρογωνιαίο λίθο τον Ίσκο, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε για πρώτη φορά στην έδρα της στο φετινό πρωτάθλημα, την Εσπανιόλ με 2-0.

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχθηκε στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” την Εσπανιόλ. Η “βασίλισσα” χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης είχε σε κορυφαία βραδιά τον Ίσκο και έτσι με 2 γκολ του Ισπανού κατέκτησε το τρίποντο με 2-0. Με αυτή τη νίκη μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα στους 7 βαθμούς.

Μόλις στο 25ο δευτερόλεπτο του αγώνα ο Ίσκο βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα μετά από κάθετη σέντρα του Ράμος αλλά δε μπόρεσε να νικήσει τον Λόπεζ.

Η “βασίλισσα” διέθετε την υπεροχή και έφτασε για μία ακόμη φορά κοντά στο γκολ με τον Κριστιάνο να σεντράρει για το κεφάλι του Ράμος, αναγκάζοντας τον Λόπεζ να απομακρύνει τον κίνδυνο σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν τελικά να μπουν μπροστά στο σκορ στο 30ο λεπτό με τον Κριστιάνο να τροφοδοτεί κάθετα τον Ίσκο και τον Ισπανό με το μυτάκι να ανοίγει το σκορ.

Οι φάσεις για τους “μερένχες” συνέχισαν να διαδέχονται η μία την άλλη με τον Κριστιάνο αυτή τη φορά μετά από κάθετο γέμισμα να στοπάρει άψογα τη μπάλα αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Έτσι, στο 44ο λεπτό η Ρεάλ κινδύνευσε να πληρώσει την αστοχία της, όταν αντίκρισε τον Μορένο μετά από ένα λάθος κοντρόλ του Κασεμίρο, να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι του Νάβας.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Εσπανιόλ μπήκε με διάθεση να ρισκάρει πιέζοντας ψηλά την άμυνα της Ρεάλ. Η συγκεκριμένη τακτική αποδιοργάνωσε την άμυνα των γηπεδούχων με τον Κρος να πραγματοποιεί ένα σημαντικό λάθος στη μεσαία γραμμή αλλά στη συνέχεια της φάσης ο Ναβάρο δεν μπόρεσε από πλάγια θέση να νικήσει τον Νάβας.

Οι Μαδριλένοι περισσότερο κινδύνευαν παρά απειλούσαν αλλά το πρέσινγκ ψηλά των Καταλανών αποδείχτηκε δίκοπο μαχαίρι για την ομάδα του Κίκε Φλόρες. Έτσι, μετά από ένα κλέψιμο του Ίσκο στον άξονα, η Ρεάλ ξεδίπλωσε την αντεπίθεση και ο Ισπανός μέσος ήταν αυτός που με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 70ο λεπτό.