Ο Λάμπρου «κάρφωσε» τον Άγιαξ μέσα στο Άμστερνταμ! (vid)
Ολιμπίκ Λυών

Η Λυών έχει τον δικό της Φεκίρ-η (vid)

Η Λυών χάρη στην ολοκληρωμένη εμφάνιση του Ναμπίλ Φεκίρ κέρδισε εντός έδρας τη Μονακό με 3-2.

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος η Λυών υποδέχθηκε στο “Παρκ Ολιμπίκ” την Μονακό. Οι Μονεγάσκοι έχασαν πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια που κάνουν να διεκδικήσουν το πρωτάθλημα, καθώς ηττήθηκαν ισόπαλοι με 2-2. Έτσι, οι Κυπελλούχοι Γαλλίας θα έχουν την ευκαιρία να αυξήσουν τη διαφορά τους στους 6 πόντους με ενδεχόμενη αυριανή (14/10) νίκη κόντρα στην Ντιζόν.

Η Λυών ήταν αυτή που χτύπησε πρώτη στο 11ο λεπτό με τον Μαριάνο Ντίαζ να ανοίγει το σκορ με κοντινό πλασέ μετά το γύρισμα του Φεκίρ.

Η Μονακό απάντησε γρήγορα, έξι λεπτά αργότερα με τον Ρόνι Λόπεζ να εκμεταλλεύεται την κάθετη πάσα του Κεϊτά και να ισοφαρίζει σε 1-1 με ιδανικό πλασέ.

Οι “λιονέ” ανέκτησαν το προβάδισμα στο 23ο λεπτό με τον Φεκίρ με προβολή μετά από πάσα του Μεντί να γράφει το 2-1.

Για μία ακόμη φορά, όμως, οι πρωταθλητές Γαλλίας είχαν την απάντηση ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 2-2 με γκολ του Τραορέ με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή.

Ωστόσο, την τελευταία λέξη είπε η Λυών, η οποία στο 95ο λεπτό της αναμέτρησης πέτυχε το νικητήριο γκολ με απευθείας χτύπημα φάουλ του Φεκίρ, για να διαμορφωθεί κάπως έτσι το τελικό 3-2.