Τότεναμ

ΑνοιΧτοί λογαριασμοί

Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι η Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχτηκε ισόπαλη με Τότεναμ (1-1) και οι δυο ομάδες συνεχίζουν να συγκατοικούν στην κορυφή του ομίλου.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η Ρεάλ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και με τη συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου έχασε απίθανη ευκαιρία.

Μετά από ωραίο γύρισμα του Χακίμι ο Κριστιάνο έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μπενζεμά την έστειλε άουτ παρότι ο Γιορίς ήταν εξουδετερωμένος. Δέκα λεπτά μετά ο Ρονάλντο είχε νέα καλή στιγμή αλλά το διαγώνιο σουτ του έφυγε λίγο άουτ.

Η απάντηση της Τότεναμ ήρθε λίγο αργότερα όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Χάρι Κέιν έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κέιλορ Νάβας έδιωξε με υπερένταση. Τελικά το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 28ο λεπτό όταν ο Κέιν παρέσυρε τον Βαράν που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Δυο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι παίκτες της “Βασίλισσας” συνδυάστηκαν ωραία και ο Τόνι Κρόος βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Οριέ τον ανέτρεψε. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο Κριστιάνο Ρονάλντο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιορίς.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό να πάρουν το προβάδισμα και έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 55ο λεπτό. Ο Κασεμίρο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Καρίμ Μπενζεμά έπιασε την κοντινή κεφαλιά αλλά ο Γιορίς έδιωξε εντυπωσιακά.

Στη συνέχεια το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό και ευκαιρίες για τις δυο ομάδες με αποκορύφωμα τη φάση του 70ου λεπτού για την Τότεναμ. Ο Χάρι Κέιν βρέθηκε μόνος του με τον Κείλορ Νάβας αλλά ο Κοσταρικανός με τα ακροδάχτυλα έδιωξε σε κόρνερ.

Όσο το παιχνίδι πλησίαζε προς τα τελευταία λεπτά ο Ποκετίνο έκανε πιο αμυντική την ομάδα του για να αντεπεξέλθει στην πίεση που ασκεί παραδοσιακά η Ρεάλ στο φινάλε όταν θέλει γκολ.

Οι “μερένχες” δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των Λονδρέζων και το παιχνίδι τελείωσε στην ισοπαλία.