Τσέλσι

«Χ»ορταστική ματσάρα στο Λονδίνο

Τσέλσι και Ρόμα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3, σε μια αναμέτρηση που δεν θέλαμε να τελειώσει ποτέ!

Σε ένα από τα καλύτερα ματς της φετινής χρονιάς Τσέλσι και Ρόμα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3,χωρίς να εκμεταλλευτούν την γκέλα της Ατλέτικο Μαδρίτης!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατό στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν με τον Μοράτο μόλις στο 5′.Στο 11′ ο Νταβίντ Λουίζ με απίστευτο σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 1-0 με τον Βραζιλιάνο να…τρελαίνεται!Οι Λονδρέζοι δεν σταμάτησαν εκεί και έχασαν και αλλη ευκαιρία με τον Αζάρ.

Οι Ρωμαίοι απείλησαν με τον Ναϊνγκολάν στο 31′ ωστόσο ο Κουρτουά είπε «όχι».Στο 37′ ο Αζάρ έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά το σουτ του Μοράτα και σημείωσε από κοντά το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν τα παράτησαν και απάντησαν τρία λεπτά αργότερα με τον Κολάροφ να νικάει τον Κουρτουά και να μειώνει σε 2-1,πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες προσπάθησαν αρχικά να μην δεχτούν κάποιο τέρμα με την Ρόμα να έχει την κατοχή της μπάλας.Στο 57′ ο Αντόνιο Κόντε προέβη σε αναγκάστική αλλαγή καθώς ο σκόρερ του πρώτου τέρματος,Νταβίντ Λουίζ δεν μπορούσε να συνεχίσει.

Στο 60΄ο Γκέρσον έπιασε ωραία κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ,με τους Ρωμαίους να συνεχίζουν την πίεση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το απίστευτο γκολ του Έντιν Τζέκο, βάζοντας φωτιά στην αναμέτρηση!

Στο 67′ ο Αλόνσο έχασε τρομερή ευκαιρία για να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.Ωστόσο η ολική ανατροπή ήρθε στο 70′ με τον Τζέκο να κάνει με κεφαλιά το 3-2!

H ομάδα του Κόντε δεν τα έβαλε κάτω και έφερe το ματς στα ίσα με τον Αζάρ στο 75′,σε μια αναμέτρηση με απίστευτο ρυθμό.Στην συνέχεια οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες με κορυφαία όλων το δοκάρι του Τζέκο στο 82′!

Η Τσέλσι έμεινε στην κορυφή του ομίλου με 7 βαθμούς, ενώ η Ρόμα βρίσκεται στην δεύτερη θέση με 5 βαθμούς.