Δεν πίστευε στα μάτια του ο Αρτέτα: Τα έπαθε ΟΛΑ στο δεύτερο γκολ του Μπεν Γουάιτ! (pic)
Ο Ποτσετίνο είπε αλήθειες για την Τσέλσι, μετά την «πεντάρα» από την Άρσεναλ!
Κανείς στην Τσέλσι δεν θα καταλάβει ΠΟΤΕ πως ο Τζάκσον αστόχησε από εκεί! (vid)
Ο Μίλικ μίλησε στο τέλος νικώντας τον Μανδά κι έστειλε τη Γιουβέντους στον τελικό! (vid)
H Άρσεναλ έστειλε μήνυμα σε όλους με την ιστορική «πεντάρα» στην Τσέλσι! (vid)
Le Parisien: Η Παρί ενεργοποιεί τη ρήτρα της χαφάρας της Σίτι!
Μπεν Γουάιτ και Χάβερτς έστειλαν για… τσάι την άμυνα της Τσέλσι! (vids)
Λάτσιο – Γιουβέντους: «Ντοπιέτα» ο Καστεγιάνος, ισόπαλο το συνολικό σκορ! (vids)
Έξαλλος ο Αλόνσο στην προπόνηση: «Όχι, γαμ@@νες γιώμες» (vid)
Δυο παίκτες της Premier League συνελήφθησαν για βιασμό και σεξουαλική επίθεση!
Ίντερ: Και ιστορία έγραψε και δεύτερο αστέρι έραψε!
«Κανονιά» του Τροσάρ και 1-0 η Άρσεναλ κόντρα στην Τσέλσι! (vid)
Ο Λουίς Ενρίκε τρελάθηκε και θέλει διακαώς το τρεμπλ με την Παρί!
Αρχηγική κίνηση από τον Μόντριτς: Έτσι, κλείνει στόματα στη Ρεάλ!
Αγγλική εφημερίδα βλέπει νέο «πόλεμο» Σίτι- Άρσεναλ για τον Γκιμαράες!
Μπιλμπάο

Ένας Μέσι έφερε την άνοιξη

Η Μπαρτσελόνα πέρασε δύσκολα αλλά νίκησε την Μπιλμπάο μέσα στο Σαν Μαμές με 0-2.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε επιστρέφει στο «σπίτι» του, το ανανεωμένο Σαν Μαμές αλλά αυτή τη φορά ως αντίπαλος της Μπιλμπάο καθήμενος στον πάγκο της Μπαρτσελόνα. Ένα παιχνίδι το οποίο είχε τους καλύτερους οιωνούς τόσο για την ποιότητά του, όσο και για το αποτέλεσμα, αν και ο Βαλβέρδε έκλεψε τις εντυπώσεις και το αποτέλεσμα.

Όσον αφορά στον αγώνα το παιχνίδι μέχρι το 15ο λεπτό δεν είχε καμία επικίνδυνη φάση. Μεχρί εκεί όμως γιατί μετά πήρε «φωτιά». Στη συνέχεια ο Μπιλμπάο πίεσε και έφτασε κοντά στο γκολ δύο φορές μία με τον Αντούριθ, κεφαλιά του οποίου απέκρουσε ο Τερ Στέγκεν και μία πάλι με τον έμπειρο επιθετικό να χάνει μοναδικό τετ-ατετ.

Η Μπαρτσελόνα πίεσε και στη συνέχεια με έναν εκπληκτικό συνδυασμό Παουλίνιο, Σουάρες, Μέσι, ο Αργεντινός περνάει τον Κέπα, αλλά σουτάρει στο δοκάρι χάνοντας μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ότι όμως δεν κατάφερε στο 21′ το κατάφερε στο 37′ όταν με εξαιρετικό passing game των Καταλανών, η μπάλα φτάνει στον Άλμπα, που δίνει συρτά για τον Μέσι κι αυτός με πλασέ κάνει το 1-0.

Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου για τους Καταλανούς που είχαν και δεύτερο δοκάρι στο 45′ και πάλι με τον Μέσι φτάνοντας στα 11 στον αριθμό φετινά του δοκάρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και αυτό με δοκάρι αλλά της Μπιλμπάο με τον Γκαρθία και στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Εύρισκαν μπροστά τους μία πολύ σωστά δομημένη αμυντικά Μπαρτσελόνα η οποία είχε στο τέλος και την ευκαιρία της για δεύτερο γκολ, το οποίο και πέτυχε με τον Παουλίνιο. Τελικό αποτέλεσμα 0-2 για τον Βαλβέρδε που πέτυχε και την πρώτη του νίκη στο Σαν Μαμές.