Την «εγκλώβισε» στο Κολοσσαίο | Sportsking.gr

Την «εγκλώβισε» στο Κολοσσαίο

Η Ρόμα έριξε στον «λάκκο των λεόντων» την Τσέλσι νικώντας τη με 3-0 και βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για την πρωτοκαθεδρία στον όμιλο.

Για τον τρίτο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ η Ρόμα υποδέχτηκε την Τσέλσι στο ντέρμπι της αγωνιστικής και σε ένα από τα πιο ωραία παιχνίδια της ημέρας. Η Ρόμα που στην ουσία με την νίκη της αυτή ξεκαθάρισε την θέση της και έθεσε τον εαυτό της ως φαβορί για την επόμενη φάση της κορυφαίας διοργάνωσης. Πρώτη στον όμιλο με 8 βαθμούς ενώ η Τσέλσι ακολουθεί με 7, αφήνοντας πολύ πίσω την Ατλέτικο Μαδρίτης με μόλις 3 βαθμούς.

Στα του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 38ο δευτερόλεπτο του ημιχρόνου ο Στέφαν Ελ Σαραουί πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του για να έρθει ο ίδιος παίκτης να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 36ο λεπτό και να κάνει το 2-0. Η Τσέλσι που εμφανίστηκε αγνώριστη στον αγώνα δεν θύμιζε σε τίποτα την ομάδα του Κόντε που στην αρχή της σεζόν «σκότωνε» όποιον έβρισκε μπροστά της.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα, Τσέλσι συνέχισε να δείχνει χαμένη στο διάστημα και η Ρόμα να δημιουργεί την μία ευκαιρία μετά την άλλη ώσπου στο 33ο λεπτό ο Περότι με ένα σουτ-κεραυνό έκανε και το 3-0. Εκπληκτική εμφάνιση από τους Ρωμαίους που ανέβηκαν στην κορυφή του ομίλου και πλέον βρίσκονται με το ένα πόδι στην επόμενη φάση.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ατλέτικο Μαδρίτης ήρθε ισοπαλία 1-1 με την Καραμπάκ, βάζοντας τέλος στα όνειρα των Μαδριλένων για τη συνέχεια στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Σχόλια και τοποθετήσεις με υβριστικό περιεχόμενο, κατά των αρθρογράφων της ιστοσελίδας και κατά προσώπων, θα διαγράφονται. Όλα τα σχόλια περνούν από έλεγχο και οι συντάκτες του sportsking.gr, μπορούν να τροποποιήσουν ένα σχόλιο προκειμένου να εμφανιστεί στη παρούσα σελίδα.