Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!

Κερδισμένη η Μπεσίκτας, προβάδισμα για την Πόρτο

Σπουδαία νίκη επί της Λειψίας με 3-1 πέτυχε η Πόρτο ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση, πίσω από τη Μπεσίκτας που αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Μονακό (1-1).

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο φάσεις και θέαμα, η Πόρτο επικράτησε της Λειψίας με 3-1 για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, βρήκαν τα πατήματά τους στο χορτάρι και κυνήγησαν το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ.

Γκολ το οποίο ήρθε μόλις στο 13ο λεπτό όταν ο Ερέρα εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και από κοντά έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Η Λειψία προσπάθησε να αντιδράσει αλλά στο 21′ ο Σα απέκρουσε το καλοεκτελεσμένο φάουλ του Φόρσμπεργκ κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Στο 48′ όμως ο κίπερ των «δράκων» δεν ήταν τόσο τυχερός αφού ο Βέρνερ εκμεταλλεύθηκε τη μπαλιά του Σάμπιτζερ και με ωραίο τελείωμα έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Η απάντηση της Πόρτο ήταν άμεση και στο 61′ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Τέγες να εκτελεί ένα φάουλ, τον Περέιρα να νικά τους αντιπάλους του στον αέρα και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό 3-1 έγραψε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Περέιρα μετά από εξαιρετική μπαλιά του Αμπουμπακάρ.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Πόρτο πήρε το τρίποντο της νίκης που την έφερε στη δεύτερη θέση του γκρουπ.

Μπεσίκτας-Μονακό

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Μπεσίκτας υποδέχθηκε νωρίτερα στην Τουρκία τη Μονακό, με τις δύο ομάδες να «κολλάνε» στο 1-1.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Μονακό ήταν καλύτερη με τους Τίλεμανς (15′) και Λόπες (39′) να απειλούν και τον τελευταίο να βρίσκει δίχτυα στο 45+1′ με ωραίο, μακρινό σουτ.

Η αντίδραση όμως της Μπεσίκτας ήταν άμεση και στο δεύτερο ημίχρονο αφού ισοφάρισε με τον Τοσούν να ευστοχεί από την άσπρη βούλα στο 54′, είχε την ευκαιρία να πάρει και τη νίκη, αλλά ο Κουαρέσμα δεν βρήκε δίχτυα σε καμία από τις προσπάθειές του.

Οι Μονεγάσκοι επίσης σπατάλησαν κάποιες φάσεις με τους Κεϊτά (84′, 90+2′) και Καρίγιο (88′) που ίσως τους χάριζαν το τρίποντο της νίκης.

Το σκορ έμεινε στο 1-1 και έτσι η Μπεσίκτας παρέμεινε πρώτη με τη Μονακό σταθερά τελευταία.